Sexuální harašení znají i zvířata. Vážky kvůli němu předstírají smrt, chobotnice po samcích hází bahno

Samičky to občas mívají se svými nápadníky složité. O tom, co takový náruživý samec dokáže, ví svoje třeba vážky. Nebo chobotnice. Jak se samičky brání, když už jejich nápadníci překročili při námluvách únosnou mez? Podívejte se.

Jsou to rozené romantičky: jakmile potkají toho pravého, utvoří s ním prstenec ve tvaru srdce a plně se mu oddají. V něžném spojení pak krouží nad vodní hladinou, nebo usednou na nedaleké rákosí.

Horší je, pokud se vážkám jejich nápadník nelíbí. Většina samců se totiž s odmítnutím smiřuje jen těžko. „Samičku začnou nekompromisně pronásledovat. A jsou přitom velmi agresivní,“ vysvětluje zoolog z Univerzity v Curychu Rassim Khelifa.


Doporučujeme: Sexuchtiví mořští hadi napadají potápěče. Pletou si je se svými nevěstami


Vážky si proto vymyslely lstivou strategii, jak neodbytné samce setřást: předstírají, že jsou mrtvé. „Samička klidně ztuhne i uprostřed letu a bezvládně spadne na zem. Samec, který letí za jí, pak chvíli zmateně krouží okolo, až se nakonec vydá pryč. Jakmile zmizí, samička zázračně obživne a rovněž odletí. Ovšem opačným směrem,“ popisuje vědec.

Pokud ale samec vážku nečekaně přepadne, takže se jí uniknout nepodaří, neváhá se samička i poprat. „Nesouhlasně zavrtí hlavou a začne se různě kroutit, aby mu ve spojení zabránila. Dokonce je schopna letu pozpátku, aby samce zmátla,“ přibližuje Rassim Khelifa v magazínu Ecology. Zaznamenal rovněž, jak se některé samice zapřou a jako klíště se drží okolních stébel.

Urputně bránit se dokážou i chobotnice. Vědci z univerzity v Sydney dokonce zjistili, že na neodbytné samce vrhají různé předměty. Jako munici přitom používají všechno, co jim přijde pod chapadla: písek, bahno, mušle i kamení. „Mají na to zvláštní techniku. Bahno nebo kamení, které mají pod sebou, vymrští spolu s vodou ze sifonu, který běžně používají jako svůj pohon,“ popsal australský badatel Peter Godfrey-Smith magazínu New Scientist.

Zaznamenal ale i takové chobotnice, které k házení použily přímo chapadlo.

„V některých případech byly samice tak zvlášť vytrvalé, že bahno na nápadníka mrštily desetkrát,“ pokračuje vědec. Samci se podle něj těmto útokům snažili vyhnout, což se jim ale podařilo jen asi v polovině případů. „Velmi zajímavé je, že jsme podobné chování zaznamenali jen u samic. O tom, že by předměty vrhali i samci, nemáme jediný důkaz,“ uzavřel Peter Godfrey-Smith.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik