Sexuchtiví mořští hadi napadají potápěče. Pletou si je se svými nevěstami

Vědci přišli na to, proč tolik mořských hadů napadá potápěče. Plazi si je zřejmě pletou s potenciálními nevěstami a chtějí se s nimi spářit. 

Vypadalo jako cílený útok: mořský had vystartoval z korálového útesu a začal dorážet na potápěče. Chvíli ho sveřepě pronásledoval a pak se mu pevně ovinul kolem nohy. Za žádnou cenu se nechtěl pustit.

„Protože měl na délku skoro metr a navíc byl smrtelně jedovatý, zatrnulo mi,“ vzpomíná na setkání s plazem mořský ekolog Tim Lynch.

Jenomže had se vůbec nechtěl prát. Naopak, chtěl se pářit. „To pronásledování se zkrátka ukázalo jako předehra a ovinutí jako něžný akt lásky,“ dodává muž. Po mnoha letech bádání k tomu dospěl spolu týmem několika dalších biologů.


Doporučujeme: Had artista: hladké sloupy přelézá s uzlem na ocasu


Foto: Freepik

Vědcům totiž podivné chování hadů, o kterém se zmiňovala celá řada potápěčů, vrtalo hlavou. Nechápali, proč plazi útočí na lidi bezdůvodně. Zajímalo je rovněž, proč je po dopadení jen znechuceně opustí. A tak se to vydali prozkoumat.

Prostudovali starou Lynchovu doktorkou práci, ve níž se chováním mornárů olivových zabýval. K tomu provedli i vlastní výzkum. Navštívili Velký bariérový útes na severovýchodě Austrálie, kde jedovatý had žije, a ponořili se za ním. V různých hloubkách pak sledovali jeho chování.

A nyní konečně přišli s odpovědí: had, který začne pronásledovat potápěče, je většinou jen sexuálně frustrovaný samec, kterému před chvílí unikla nevěsta.

Hon na superženu

„Zjistili jsme, že většina zdánlivých útoků se odehraje v období páření. V tomto čase jsou samci velmi vzrušeni a aktivní, úpěnlivě hledají jakoukoliv partnerku,“ uvádí evoluční biolog a současně hlavní autor studie Rick Shine v magazínu Scientific Reports.

Protože ale mají špatný zrak, může je zlákat jakýkoliv objekt, který kolem nich propluje. „Jako ideální partnerka jim tedy může připadat i zbloudilý potápěč, protože samice mornára olivového bývají výrazně větší. Mívají i dva metry na délku,“ potvrzuje Tim Lynch a dodává: „Takový samec si pak asi řekne: Paráda, to je ale superžena! S tou určitě zplodím spoustu dětí!“

Zahájí proto námluvy. Při těch ale musí své vyvolené dokázat, že i on má výbornou kondici. „Což se dělá tak, že musí samici dohonit. Ona mu uniká a on ji následuje. Nesmí to vzdát,“ vysvětluje neodbytné pronásledování lidí. Pokud se dá tedy nebohý potápěč na ústup, tak vlastně jen napodobuje přirozené chování hadí samičky. Zamilovaného hada ještě víc povzbudí.


Doporučujeme: Překvapení: hadi zabíjejí i po své smrti


Jakmile had svou nevěstu dohoní, zahájí akt lásky: něžně se k ní přivine a chce se spojit. „Protože se mu ale zřejmě něco nezdá, tak potápěče olízne. Tím si ho očichá a zjistí, že to žádná superžena není a že z páření nic nebude. Zklamaně proto zmizí,“ pokračuje biolog v rozhovoru pro The Scientist. Ale vzhledem k tomu, že má opravdu špatný zrak, za chvíli může být u potápěče zpět. A celý proces se opakuje.

„Problém je, že mornár olivový je smrtelně jedovatý. To může řadu lidí vyděsit,“ pokračuje Tim Lynch. Přesto potápěčům doporučuje zachovat klid. „Měli by se pomalu usadit na dně a nechat se hadem pozvolna očichat,“ říká. Rozhodně by neměli dělat prudké pohyby, ani by se neměli pokoušet hada chytit. Rozčilený mornár totiž může člověka kousnout.

Dělají to i lachtani

Podle hlavního autora studie Ricka Shina ale nejsou mořští hadi jedinými tvory, kteří si občas v zamilovanosti spletou potenciální partnerku s člověkem. „Víme i o několika podobných případech, které se staly s delfíny, lachtany a moroni,“ uzavřel.

Studie, která navazuje na doktorkou práci ekologa Tima Lynche z poloviny 90. let, vyšla tento týden v magazínu Scientific Reports.


Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: iStock