Překvapení: hadi zabíjejí i po své smrti

Nedrážděte hada bosou nohou. Ani takového, který už je mrtvý. Plazi totiž oplývají posmrtnými reflexy. Uštkout vás může dokonce i hlava, která přišla o tělo.

Zjistili to badatelé z University of Arizona, když se zabývali posmrtnými reflexy plazů. K tomu je dovedla příhoda farmáře z Texasu, který skončil v nemocnici po uštknutí chřestýšem. Přestože mu předtím uťal hlavu motykou, hadí hlava ho v posmrtné křeči kousla. Muž krátce poté zkolaboval. Chřestýš měřil asi jeden a půl metru. Zprávu o události odvysílala televizní kanál KIII-TV.

„Jedovatí hadi mají skutečně silný skusový reflex, který se u nich může aktivovat i hodiny po smrti,“ řekla k tomu Leslie V. Boyer – specialistka na hadí jedy z University of Arizona. Je to podle ní dáno mimo jiné i instinktem, který v sobě tito plazi mají: při lovu používají rychlý skus, při kterém do těla kořisti vstřikují jed. Pak ale musejí nějakou dobu počkat, než se jed v těle oběti projeví.

Když slepici useknete hlavu, taky ještě chvíli běhá po dvorku

Podle jejího kolegy Bruce Jayna z University of Cincinnati se může posmrtný reflex projevit i jinak. Třeba slepice kvůli němu pobíhají ještě pár vteřin po useknutí hlavy po dvorku. „Nervový systém je tak zkrátka naprogramovaný. Tělo provádí určité pohyby, aniž by musel mozek vysílat do svalů nějaké signály,“ řekl. Hlava hada je podle něj zřejmě „naprogramovaná“ tak, aby rychle skousla, když se ji někdo pokouší zvednout.

Lidé by se proto měli hadům spíš vyhnout. Živý plaz totiž nikdy sám nezaútočí, pokud se necítí ohrožený. „Nejlepším řešením je nechat ho utéct,“ doplnila Leslie V. Boyer. S mrtvým hadem by pak měli lidé manipulovat opatrně – rozhodně by mu neměli sahat na hlavu. K jedovatým plazům je podle zoologů vždy lepší zavolat odborníky.

Na Zemi žije asi 700 druhů jedovatých hadů. Na jejich uštknutí každoročně umírá sto tisíc lidí. Dalších 400 tisíc sice plazí kousnutí přežije, ale často s trvalými následky.

Doporučujeme: Šestý smysl zvířat: povodeň či zemětřesení vycítí i týdny dopředu

Hadi jsou děsiví i nádherní. Podívejte se:

 

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Pixabay
Zdroje dalších fotografií – viz jednotlivé snímky