I zvířata musejí na operace. Jak předcházet kloubním nemocem psů a koček?

PORADNA. Předcházet kloubním problémům psů a koček můžeme už při výběru štěněte či kotěte. Zvláště u psů je totiž řada plemen, která mají k vrozeným a vývojovým kloubním onemocněním sklony. Lidé by si také měli pořizovat zvíře s průkazem původu. Chovatelské stanice totiž jedince pozitivní na tyto ortopedické vady z chovu vyřazují.

Štěňata bychom současně v období intenzivního růstu, tedy mezi třetím až osmým měsícem, neměli vystavovat nadměrné fyzické zátěži. Měli bychom hlídat i jejich krmnou dávku, aby neměla nadváhu. Zároveň bych doporučil v tomto období nešetřit na kvalitě krmiva, protože se utváří kostra na celý život.

V případě, že mladý pes či kočka začnou kulhat, neodkládal bych vyšetření u veterináře. Řadu ortopedických vad je třeba řešit co nejdříve, aby následky byly co nejmenší.

Když už se kloubní choroba prokáže, často je třeba operace. Dnes už veterinární kliniky disponují kvalitním vybavením. Některé operace kloubu lze provádět dokonce miniinvazivně artroskopicky, jiné za použití moderních implantátů podobných těm v humánní medicíně. Po operaci následuje rehabilitace pacienta.

V dospělosti by se měli chovatelé vyvarovat hlavně obezitě svých mazlíčků. Ta může vést k artróze (tedy degenerativnímu onemocnění kloubů) či úrazům. Vyšší počet úrazů lze předpokládat i u sportovně vedených psů. Velká část poranění kloubů a pohybového aparátu vůbec je způsobena autoúrazy. Proto vidím jako velice důležité i to, aby majitelé již v raném věku zvládli výcvik přivolání.

Odpovídá MVDr. Jiří Jahoda, zlínská klinika Medipet

Úvodní foto: Freepik