Já chci kočku dvoudomou!
Tedy já ne, já už ji mám, ale dovedu si představit, že po přečtení tohoto textu leckdo také zvolá: „I já chci kočku dvoudomou!“ A možná se hned zeptá: „A to je nějaké nové plemeno?“ Kdepak, není to žádné nové plemeno, dvoudomou kočkou může být normální mourovatá, dvoubarevná či tříbarevná středoevropská kočka domácí, stejně tak jako siamka či kočka bengálská. A jak se to je možné? Jednoduše, podzim je nejvhodnější roční období na to, si takovou dvoudomou kočičku pořídit.
Pojem „dvoudomost“ jsem si vypůjčil z říše rostlinné, kde to znamená, že jedinec vytváří květy buď samčího nebo samičího pohlaví. No a u koček je také samička, tedy kočka, a sameček, tedy kocourek. O dvoudomosti domácí kočky však hovořím v tom smyslu, že může mít dva domy, tedy že dovede žít ve dvou sídlech, která považuje za svá, a v obou se cítí, nu, prostě jako doma. Kdo má kočku a jezdí s ní na víkendy a na letní byt do chalupy či chaty, dobře ví, o čem mluvím. Ale jak toho dosáhnout, aby byla kočička v obou obydlích spokojená?
Zde je návod, který se mi osvědčil: Bydlíme ve městě, to je tedy pro nás byt hlavní, a je potřeba, aby ho jako takový vnímala i kočička. Proto jsme si jednou kotě, jindy mladou kočičku, pořídili na podzim, z letního vrhu. Ale předesílám, že to byly kočky z domácích chovů, žádné divošky. Snadno si v bytě i na nás, své nové lidi, zvykly a navázaly s námi dobré a pevné vztahy. Následující jaro už s námi vyjely na chalupu. První víkendy jsme je na zahradu ještě nepouštěli, aby si zvykly na nový domov.
No pak jsme je začali vypouštět ven, ale jen přes den. Návrat jsme jistili voláním masíčko, a fungovalo to. Přes den jsme nekrmili. Velmi doporučuji kočku na noc zavírat doma, zejména mladou. Je totiž zvědavá a když se obeznámí s teritoriem, začíná se pouštět dál, kde jí může hrozit nebezpečí. Pokud je na blízku silnice či ulice, hrozí stálé riziko. Tu naši první takto srazilo auto, a i proto je dobré nechat kočičku či kocourka kastrovat včas. Přece jen se pak víc drží u domu.
A co ještě mluví pro to, pořídit si letní či podzimní koťátko? Například i to, že taková koťátka se snáze seženou. Větší zájem bývá totiž o koťata jarní, aby „byla pro děti na prázdniny“. No a kotě letní či podzimní, posléze kočka dvoudomá, tuto skutečnost, že má dva domy, snáší velmi dobře a je šťastná. Na zahradě si užije slunce, stínu, i lovu myší. No a po návratu do města spí o něco více, aby se z těch zážitků vzpamatovala.
Josef Duben
povídka z nové knihy Byl večer a bylo jitro, den pátý
Kniha je k dostání mailem přímo od autora, stačí napsat na: [email protected].
Některé z knih spisovatele jsou ke stažení na webu hoax.cz