Tady se může pes otrávit. Podívejte se, kde jsou přírodní koupaliště zamořená jedovatými sinicemi

Zákaz koupání. Takovou nálepkou označili hygienici deset vodních ploch v Česku. Vstupovat by do nich neměli nejenom lidé, ale ani psi. Jedovaté sinice, kterými je voda v těchto místech kontaminovaná, jim totiž mohou způsobit vážné zdravotní potíže – od vyrážky přes krvavý průjem až po poškození jater. Místa ukazuje mapa na konci článku.

Začalo to nenápadným strupem na třísle. „Mysleli jsme si, že se Rony jen někde odřel,“ vzpomíná chovatelka půlročního zlatého retrívra Jana Beránková.

Jenomže boláků postupně přibývalo a navíc začaly hnisat. „Když se štěně škrábalo po celém těle a do toho začalo mít úporný průjem, šli jsme k veterináři. Ten shledal, že to má z koupání. Přiotrávilo se vodou z rybníka,“ pokračuje chovatelka.

Veterinář proto psovi nasadil antibiotika. „Trvalo ale dva týdny, než se z toho Rony dostal,“ říká žena.


Doporučujeme: Smrtící pasti pro ptáky i domácí mazlíčky: nezakryté bazény plné vody


Foto: Freepik

Podle šéfky veterinární komory Petry Šinové nejde o ojedinělý případ. Zvěrolékaři řeší desítky otrav sinicemi ročně. Většinou jde právě o psy, kteří se vykoupali v některé z přírodních vodních ploch. 

Scénář je přitom vždycky stejný: „Začne to kožními potížemi, protože toxiny ze sinic vyvolávají hlavně alergickou vyrážku,“ popisuje veterinářka. Pokud zvíře vodu i požilo, může být otrava výrazně horší. „Pes může mít podrážděný zažívací trakt, což se projeví nevolností, zvracením, případně i krvavými průjmy,“ popisuje veterinářka.

V nejtěžších případech mívají toxiny až fatální důsledky. „Zvířeti poškodí játra, plíce i srdce. Mohou se také dostavit záchvaty a křeče,“ doplňuje Petra Šinová. 

Kritický konec srpna

Ostatně podobné příznaky hlásí i humánní lékaři. „Citlivější lidé se rovněž mohou osypat silnou vyrážkou a mohou mít podrážděné oči. Objevují se u nich i bolesti hlavy nebo dýchací a zažívací potíže,“ uvádí František Kožíšek z Oddělení hygieny vody při Státním zdravotním ústavu. V ojedinělých případech jsou toxiny schopny lidem poškodit i játra.

Problémy se každoročně vyskytnou u dvaceti až čtyřiceti lidí, většinou jde o ženy. „Ty tvoří až 62 procent pacientů,“ doplňuje expert. Největší množství případů se přitom odehraje na konci srpna či začátkem září, zvlášť pokud bylo léto hodně horké. Sinicím se totiž daří hlavně v nehybné a prohřáté vodě.


Doporučujeme: Ať jsou přípravky na blechy jen na předpis, navrhují veterináři. Lidé je prý nadužívají


Foto: Pexels

Odborníci proto lidem doporučují vodu bedlivě sledovat – ať už se jdou koupat sami, nebo do ní posílají své mazlíčky. „I v takovém případě by se měli řídit monitoringem kvality vody, který vydávají a aktualizují krajské hygienické stanice,“ uvádí šéfka veterinářů.

Pokud se pes do takové vody vrhne sám, je třeba ho po koupání osprchovat a vyšamponovat v čisté vodě – aby se toxiny z kůže smyly. „Když se vody i napije, mělo by se u něj vyvolat zvracení, případně podat černé uhlí či enteroabsorbční gel,“ radí Petra Šinová.

Čím menší zvíře to je, tím větší pozornost by mu měl chovatel věnovat. „Nízká tělesná hmotnost totiž v takovém případě znamená i výrazně vyšší riziko otravy,“ připomíná veterinářka.

Jednoduchý pokus

Pokud lidé neznají hlášení hygieniků, napoví jim takzvaný vodní květ na hladině. „Sinice se totiž poznají tak, že se na vodě vytvoří jakási zelená krupice,“ popisuje Petra Šinová.

Při pochybách si lze jejich přítomnost ověřit i jednoduchým pokusem: „Vodu nabereme do láhve se zúženým hrdlem a necháme ji stát alespoň dvacet minut na světle. V případě, že se u hladiny vytvoří zelený kroužek tvořený zelenými organismy, zatímco voda dole zůstane čirá, jedná se o sinice. Pak do vody nevstupujeme. Naopak pokud zůstane voda rovnoměrně zakalená, jde o řasy a koupat se můžeme,“ popisují na svém webu pracovníci Státního zdravotního ústavu.


Doporučujeme: Klacky psům do tlamy nepatří. Aportování se může změnit v boj o život


Aktuálně je u nás podle hygieniků celkem deset vodních ploch, které jsou nevhodné ke koupání. To znamená, že mohou způsobit problémy malým dětem, těhotným ženám, alergikům a osobám s oslabeným imunitním systémem. Patří k nim například rybník Chmelař v Úštěku na severu Čech nebo vodní nádrž Pahrbek u Napajedel na Zlínsku.

Pět vodních ploch je pak vysloveně nebezpečných. „V takové vodě už jsme zaznamenali masový výskyt sinic. Voda proto neodpovídá hygienickým požadavkům a při koupání v ní hrozí akutní poškození zdraví. A to lidem i zvířatům,“ vysvětlují hygienici. Jde třeba o vodní nádrž Orlík u veřejného tábořiště v Podolsku nebo Dolce rybník v Trutnově. Více v mapě níže.

Pro podrobné a aktualizované údaje klikněte na obrázek:


Zdroje: Komora veterinárních lékařů ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik