Konec hrubého zacházení se zvířaty. Jatka v Hraběticích ukončila svůj provoz

Na jatkách v Hraběticích už nezemře jediné zvíře. Jejich provozovatel oznámil konec své činnosti. Podle mluvčího Státní veterinární správy Petra Vorlíčka se tak stalo začátkem června. Tedy jen osm dní poté, co aktivisté ze spolku Zvířata nejíme zveřejnili děsivé video z útrob tohoto zařízení.
 
„Provozovatel jatek v Hraběticích skutečně oznámil na začátku června Krajské veterinární správě pro Jihomoravský kraj, že ukončuje k 6. 6. 2022 svou činnost – tedy bourání červeného masa, porážku skotu, prasat a ovcí,“ napsal  dnes ráno Zvířecím zprávám mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.
 
K ukončení provozu přispělo video, které pořídili aktivisté ze spolku Zvířata nejíme. Záběry byly plné krutosti a bezohledného jednání se zvířaty: zaměstnanci je kopali, bili, nadávali jim a ponižovali je. Jeden muž dokonce na videu radil druhému, jak má seleti šlápnout na hlavu. Přestože pracovníci jatek jednoznačně viděli, že jsou krávy a prasata zraněná, neváhali na ně použít elektrický pohaněč. 

Doporučujeme: Ukončete nadměrné užívání antibiotik ve velkochovech. Je to časovaná bomba


Zdroj: Zvířata nejíme

Případem se proto okamžitě začala zabývat Státní veterinární správa. „Zacházení se zvířaty a chování personálu zachyceného na videu je v příkrém rozporu se zásadami etického chování ke zvířatům,“ uvedl koncem května Petr Majer z tohoto úřadu. Zaměstnanci podle něj jednoznačně porušili zákon na ochranu zvířat proti týrání.

Dva roky hrubého zacházení

„Státní veterinární správa proto podle něj podala podnět obci s rozšířenou působností, tedy na městský úřad ve Znojmě, k zahájení správního řízení s provozovatelem jatek,“ doplnil. Inspektoři podle něj zvažují i podání trestního oznámení pro trestný čin týrání zvířat. „Šetření dalších okolností případu pokračuje,“ řekl Majer.

Jatka v Hraběticích, odkud video pochází, provozuje firma Intramo Znojmo. Agentura ČTK pracovníky jatek telefonicky oslovila s žádostí o vyjádření. „Pracovník jatek, který se do telefonu odmítl představit, ale řekl, že jde o dva roky staré záběry, vše je vyřešené a víc k tomu nemá co říct a poté hovor ukončil,“ uvedla na serveru České noviny.


Doporučujeme: Tvůrci filmu Svědectví: Viděli jsme tele s rozlomenou pánví i kuřata v popelnici


Martina Žabenská ze spolku Zvířata nejíme k tomu řekla, že některé záběry skutečně pocházejí z různých časových období. „Pořídili jsme je v průběhu několika měsíců. To dokazuje, že je tady brutální zacházení se zvířaty běžnou normou,“ okomentovala video. Na daná jatka se přitom podle ní dostávají i zvířata z bioochovů. Video najdete na konci tohoto článku.

Členové spolku Zvířata nejíme mapují zacházení s hospodářskými zvířaty v českých chovech dlouhodobě. Loni na podzim uvedli do kin dokument, ve kterém svoje poznatky shrnuli. Jmenuje se Svědectví a ke zhlédnutí už je i online.

„Viděli jsme toho hodně: tele s rozlomenou pánví i krávy pohozené za halami,“ popsali po premiéře Zvířecím zprávám hlavní autoři Věra Mikušová a Lukáš Vincour, kteří materiál k filmu sbírali celé tři roky. „Nejhorší záběry vznikaly ve chvíli, kdy si zaměstnanci mysleli, že je nikdo nevidí,“ pokračují členové spolku Zvířata nejíme a dodávají: „Je to obrovské zlo, které není pojmenované zákonem.“ Celý rozhovor si můžete přečíst zde.Zdroje: Státní veterinární správa, spolek Zvířata nejíme, České noviny.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto je ilustrační, zdroj: Pixabay 
 Video: organizace Zvířata nejíme
Více informací o filmu Svědectví najdete zde