Slonice se udeřila do hlavy a zůstala v bezvědomí. Zachránila ji až masáž srdce. Podívejte se

Chvíli to vypadalo beznadějně: slůně během bouřky zapadlo do hluboké jámy a máma se ho pokoušela vysvobodit. Bohužel to nezvládla. Sklouzla po rozbahněném břehu za ním a udeřila se hlavou do betonu, který jámu zpevňoval. Zůstala v bezvědomí. Zachránila ji až rychlá akce místních lidí. Ti ji nejprve vyzvedli z díry a pak jí dali srdeční masáž.

Celé drama se odehrálo ve středu v ranních hodinách. Skupina třiceti slonů se zatoulala k hotelovému komplexu poblíž národního parku Khao Yai ve středním Thajsku. Protože právě zuřila bouřka a země byla silně promáčená, jedno z mláďat uklouzlo po bahně a zřítilo se do dva metry hluboké jámy. Tam hlasitě naříkalo.

Jeho máma se mu sice snažila pomoct, jenomže se jí to nedařilo. Slůně z díry dostat nedokázala. Současně k němu nepustila ani veterinářku, kterou povolali místí lidé. „Slonice byla silně rozrušená a nikoho nenechala, aby se k mláděti přiblížil,“ popisuje veterinářka Chanannya Karnjanasaka.Zvěrolékařka se ji proto rozhodla uklidnit sedativy. S tím ale nastal další problém: lehce omámená slonice neudržela rovnováhu a spadla za slůnětem. „Sesunula se předníma nohama dolů a udeřila se hlavou do betonu, který jámu zpevňoval,“ popisuje Chanannya Karnjanasaka.

Lidé proto spustili obří akci. Nebohou slonici nejprve navázali na jeřáb a vytáhli ji z jámy na břeh. Tam pak zahájili resuscitaci, protože samice nedýchala. „Použili jsme veškerou váhu svých těl, abychom její srdce znovu rozpumpovali,“ popisuje Chanannya Karnjanasaka. Ke slonici se současně přisálo mládě, které lidé mezitím vysvobodili také.

Naštěstí to zabralo. Slonice se probrala z bezvědomí a postavila se na všechny čtyři. Lidé ji pak i s mládětem doprovodili zpátky do džungle, kde se znovu setkala se svým stádem. „Celá akce trvala tři hodiny a dopadla dobře. Jsme za to moc rádi,“ uzavřela veterinářka.

Podle ochránců zvířat žije v současné době v thajských lesích téměř tři tisíce divokých slonů. Přitom ještě před sto lety jich byl stonásobek.


Zdroje: Thai PBS World, The Telegraph.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto je ilustrační. Zdroj: Freepik