Ještě mazanější, než si vědci mysleli. Ryba používá žraloky jako štíty při lovu. Podívejte se
Vědci ze skotské University of Edinburgh odhalili, že některé ryby používají žraloky jako živé štíty při lovu. Dokážou se díky nim nepozorovaně přiblížit ke kořisti a zaútočit.
Když spolu šněrují vody oceánu, vypadají jako jeden muž. Žralok písečný a půlmetrová ryba kranas modrý plují naprosto stejnou rychlostí, shodně se i pohybují a mění směr. Vědci nyní zjistili, proč to dělají.
„Má to nejméně dva důvody,“ vysvětluje mořský biolog Fabio Badalamenti z University of Edinburgh. Pro menšího kranase je to jednak mazaná strategie, jak se udržet v bezpečí – žádný z predátorů si na něj po boku silného žraloka netroufne.
Spojenectví se žralokem mu ale přináší i další zajímavé výhody. Hlavně při lovu. „Může totiž na svou kořist zaútočit ze zálohy,“ dodává Badalamenti. Aniž by si toho menší rybky všimly, přiblíží se k nim ukrytý ve žraločím stínu a teprve potom vystartuje. „Ve vteřině se od svého spojence odpojí a nic netušící rybky napadne,“ přibližuje vědec.
Rychlý a účinný úder
Tato strategie rybě přináší skvělé výsledky. „Zatímco když kranas loví bez žraloka, kořist ho ve většině případů zpozoruje a shlukne se do obranné formace. To se podle našich výzkumů stane v pětadevadesáti procentech případů,“ uvádí biolog a pokračuje: „Naopak když se kranas předtím schová za žralokem, rybky si ho nevšimnou.“ S touto strategií se proto kranas nenavečeří jen asi v deseti procentech případů.
Lov je navíc méně únavný – většinou trvá jen kolem třicet sekund. Jak to vypadá, názorně ukazuje následující video, které badatelé pořídili u italského ostrova Lampione:
Vědce tato promyšlená lovecká strategie kranasů překvapila. Z předchozích výzkumů už sice věděli, že některé ryby žraloky stínují, doposud jim ale byla známá jenom jedna příčina tohoto chování – ryby u žraloků hledali ochranu před dalšími predátory. Nikdo ale prozatím nezachytil, že by rybám společnost žraloků sloužila i pro snadnější přepadávání kořisti. Vědci tuto novinku publikovali v prestižním magazínu Ecology.
Zkuste si náš kvíz:
Zdroj: Magazín Ecology.
Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Laboratoř SEFSC Pascagoula / Wikimedia Commons / CC-0.0