Kočičí mžourání je jako úsměv, zjistili badatelé

Máte doma nový kočičí přírůstek a chcete s ním rychle navázat vztah? Pak na něj mrkejte a mžourejte. Pro kočky je to totiž nesmírně sympatické gesto. Něco jako úsměv, který prolamuje ledy, zjistili badatelé.

V první chvíli to vypadalo skoro beznadějně: kočka na sebe nenechala ani sáhnout. Byla nesmírně plachá. „Původní majitelka mi ji předala špatně socializovanou,“ vzpomíná chovatelka bengálských koček Vlaďka Pipková.

Vyzkoušela proto metodu, o které se dočetla v knize Má pekelná kočka. „Postupně jsem ji pomalým přivíráním očí naznačovala, že se není čeho bát, že jsem tu s ní a všechno je v pořádku,“ popisuje. Zabralo to. Zvíře se osmělilo a nového majitele přijalo. „Dodneška mám s touhle kočičí holkou největší pouto,“ uzavírá majitelka chovatelské stanice Rascalbengal a současně zakladatelka osvětové facebookové skupiny To je kočka!

Podobnou zkušenost mají i další lidé. Vědecká studie, která by účinky takového chování potvrzovala a vysvětlovala, ale k nalezení nebyla. Až doposud.


Doporučujeme: Místo stehýnka moučný červ. Psy a kočky čeká změna jídelníčku


Foto: Freepik

Na kočičí komunikaci se totiž letos zaměřili badatelé z univerzit v Sussexu a Portsmouthu. Oslovili majitele pětačtyřiceti koček a kocourů a udělali s nimi dva pokusy. V prvním zkoumali, jak budou zvířata reagovat na člověka, který je pro ně naprosto cizí. Ve druhém se snažili postihnout chování šelem vůči svému vlastnímu majiteli. Výsledky byly jednoznačné.

„Když lidé natáhli ke kočce ruku a nasadili neutrální výraz, kočka většinou nereagovala. Nepřiblížila se. Pokud byl figurantem cizí člověk, zvíře se dokonce přikrčilo,“ popisuje výsledky experimentu badatelka Tasmin Humphreyová. Naopak když na ni člověk mrknul či zamžoural, kočka projevila přízeň.

„Teorie, že lze pomocí této techniky navázat s kočkou dobrý vztah, se tedy potvrdila. Mrkání, při kterém na pár sekund přivřete oči, je pro tato zvířata jakousi paralelou k uvolněnému lidskému úsměvu,“ doplňuje další badatelka a profesorka Karen McCombová.

To se může podle badatelek v mnoha případech hodit. Poznatku mohou využít například ochranářské spolky, které se snaží odchytit kočky z opuštěných kolonií ve městě. Nebo veterináři, kteří se chystají ošetřit plachou či divokou šelmu. „Mžourání ale může posloužit i samotným majitelům koček. Třeba takovým, kteří si chtějí adoptovat nové zvíře z útulku,“ doplňuje Karen McCombová a pokračuje: „Je to skvělý způsob, jak s novou kočkou navázat důvěrný vztah.“

O studii informoval začátkem tohoto měsíce magazín Scientific Reports.

Autor: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik