Koně nejsou hloupí, poznají se v zrcadle. Která další zvířata to dokážou?

Koně přesně vědí, kdo jsou. Když před ně postavíte zrcadlo, rozpoznají se. A co víc: pokud mají špinavý obličej, utřou si ho.

Jako kdyby se rozhodovala, jestli jí to dneska sluší: klisna postává před velkým zrcadlem a lehce pohupuje hlavou. Pak si ale všimne malé bílé značky na obličeji. Vědci jí na lícní kost namalovali křížek. Klisna si nespokojeně odfrkne, skloní hlavu a značku si pečlivě otře nohou.

Scéna, kterou zaznamenali italští vědci, přinesla jednoznačný důkaz: koně přesně vědí, kdo jsou. „Když vidí svůj obraz v zrcadle, ztotožní se s ním,“ říká veterinář Paolo Baragli z Univerzity v Pise a pokračuje: „Pokud jim uděláte někde na těle značku, kterou mohou vidět jenom v zrcadle, snaží se jí zbavit.“


Doporučujeme: Zvířata nejsou hloupá. Umějí dokonce počítat


Foto: Pexels

Aby si badatelé své tvrzení ověřili, provedli ten samý pokus ještě i s dalšími třinácti koňmi. Jedenáct z nich skutečně na „špínu“ na tváři zareagovalo.

Čistit si ji přitom začali jenom tehdy, když byla opravdu viditelná – tedy namalovaná barvou. Pokud značku lidé udělali průsvitným gelem, koně to nevzrušilo. V zrcadle ji totiž neviděli.

„To je opravdu hmatatelný důkaz, že se koně v zrcadle rozpoznají a na svůj obraz reagují. Není mnoho druhů zvířat, u kterých jsme něco podobného zaznamenali,“ raduje se z výsledku svého testu Paolo Baragli. Své zjištění zveřejnil minulý měsíc v magazínu Animal Cognition.

Vnímají svou jedinečnost

Podle Ali Boyleové z Univerzity v Cambridge jde skutečně o převratný objev. „Podobný test se značkou vědci poprvé použili v roce 1970 u šimpanzů. Sebepoznání u nich díky tomu prokázali. Od té doby před zrcadlo postavili mnoha dalších zvířat, ale většinou marně,“ komentuje počin italských kolegů badatelka, která se zabývá právě inteligencí jednotlivých živočišných druhů. Testem sebeuvědomění podle ní prošli prozatím jen delfíni, asijští sloni a straky.

„Ostatní zvířata na značku na svém obličeji nereagovala. Při pohledu do zrcadla byla sice zvědavá a snažila se navázat s jedincem před sebou kontakt, po chvíli je ale přestal vlastní obraz bavit,“ popisuje obvyklý průběh testu Ali Boyleová.

Podle psychologů jsou proto koně, sloni či delfíni výjimeční. Skutečnost, že se rozpoznají v zrcadle, totiž znamená, že si uvědomují svou osobnost, individualitu a jedinečnost. 


Doporučujeme: Přemalujte krávy na zebry. Ochráníte je před obtížným hmyzem, radí farmářům vědci


 

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik
Video: New Scientist