Kráva se naučila chodit na nočník. Podívejte se
Vědcům se podařil parádní kousek: naučili chodit krávy na nočník. Stačilo jim k tomu přitom málo: trocha trpělivosti a pár chutných pamlsků.
„Doposud se předpokládalo, že krávy ovládat své vyprazdňování nezvládnou. Ale není tomu tak. Dokážou to velice dobře,“ řekl Jan Langbein z německého výzkumného ústavu pro biologii chovných zvířat (FBN), který se na pokusu podílel.
Krávy se podle něj naučí chodit na toaletu stejně snadno, jako třeba lidská batolata na nočník. „Jsou totiž stejně učenlivé jako děti ve věku dvou až čtyř let. A přinejmenším stejně tak rychlé,“ potvrzuje i další odbornice – Lindsay Matthewsová z Aucklandské univerzity.
Dokazuje to alespoň 16 telat holštýnského skotu, které vědci používat záchod skutečně naučili.
Doporučujeme: Jedny jsou stydlivé, další ukecané. Krávy si povídají o jídle, pocitech i sexu
Nejprve je ustájili ve speciální toaletní kóji a připravili pro ně pamlsky. Ty zvířata dostala pokaždé, když se vymočila. „Tím zjistila, že je močení na tomto konkrétním místě výhodné,“ říká Lindsay Matthewsová.
Poté vědci umístili záchod poblíž této kóje a odměňovali krávy pokaždé, když do ní odešly vykonat potřebu. Na krávy, které moč vypustily jinde, naopak čekala nepříjemná sprška studené vody.
„Po patnáctidenním pokusu záchod s úspěchem používalo 11 krav,“ shrnuje výsledek pokusu Lindsay Matthewsová.
Úleva pro životní prostředí
Dovednost, kterou si telata přisvojila, je podle ní nesmírně praktická: nejenom že pomůže udržet farmářům čistotu ve stáji, prospěje ale i životnímu prostředí. Ohromné množství kravské moči totiž představuje závažný ekologický problém.
Doporučujeme: Přemalujte krávy na zebry. Ochráníte je před obtížným hmyzem, radí farmářům vědci
„Moč totiž obsahuje dusík, a když se smíchá s trusem, mění se na čpavek. Ten pak v přírodě způsobuje problémy v podobě kyselých dešťů a podobně,“ uvedla Lindsay Matthewsová a dodala: „Výměšky krav mohou také kontaminovat vodu nitráty a vytvářet znečišťující vzdušné částice oxidu dusného.“ Jedna kráva přitom podle ní zvládne vyprodukovat až 30 litrů moči denně.
„Pokud by se tedy skot naučil vyměšovat na speciálních místech, šlo by jeho moč snáze odstraňovat. Emise skleníkových plynů by se snížily,“ domnívá se badatelka. Vědci z jejího týmu se nyní chystají naučit telata používat nočník i při vykonávání „velké“ potřeby. Studii vědci zveřejnili tento týden v časopise Current Biology.
Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Unsplash
Video: Institute of Behavioural Physiology, Leibniz