Krokodýla léta škrtila pneumatika. Osvobodil ho indonéský prodejce ptáků
Záchranná akce trvala tři týdny a účastnily se jí desítky lidí. Pětimetrový plaz se díky ní konečně zbavil nepříjemného gumového sevření. Podívejte se na video, které záchranáři z města Palu na ostrově Sulawesi natočili.
Jak se mu pneumatika dostala na krk, nikdo neví. Krokodýl s ní ale prožil dlouhých šest let. Celou tu dobu byl v obrovském nebezpečí – guma mu svírala hrdlo tak pevně, že se mohl kdykoliv udusit. Indonéský Úřad pro ochranu přírodních zdrojů Central Sulawesi proto loni slíbil odměnu za krokodýlovo osvobození.
Jakákoliv snaha o vyproštění zvířete ale selhávala. Podle Hasmunia Hasmara z místní ochranářské agentury se sice několik pokusů uskutečnilo, ani jeden ale neskončil úspěchem. Až doposud. Toto pondělí se pětimetrového macka konečně podařilo osvobodit.
Úspěch slavil čtyřiatřicetiletý prodejce ptáků, který si říká Tili. Jako návnadu použil kuře. Podle listu The Guardian ale nebyla akce vůbec jednoduchá – trvala celé tři týdny a nakonec se do ní musely zapojit desítky místních obyvatel.
„První dva pokusy mi totiž selhaly. Lana nebyla dost silná na to, aby udržela takovou hmotnost,“ vyprávěl novinářům statečný muž Tili ze Sragenu ve Střední Jávě. Musel si proto sehnat taková, která jsou vyrobena z nylonu a používají se k tažení lodí.
Vyčerpávající byl i boj se samotným krokodýlem. „Byl neuvěřitelně těžký, vytáhnout ho z vody bylo náročné. Všichni jsme se strašně potili a byli jsme unavení,“ pokračoval Tili. Posledních pár metrů podle něj zvíře táhly desítky lidí, on sám už nemohl.
Nakonec se ale všechno podařilo a lidé krokodýla pneumatiky zbavili – rozřezali ji. Poté zvíře vypustili zpátky do vody. „Mám z toho obrovskou radost. Nesnáším, když zvířata trpí,“ řekl na závěr Tili. Pro odměnu krokodýla nezachraňoval, úřady ji totiž mezitím zrušily – z obav o bezpečnost zvířete.
Doporučujeme: Jak aligátoři přežívají mrazy? Vystrčí čumáky z ledu
Krokodýla s gumou na krku vídali lidé z města Palu na ostrově Sulawesi už od roku 2016. Jak k ní přišel, se neví. Ochránci přírody se ale domnívají, že mu ji někdo nasadil schválně, když si ho chtěl ulovit a chovat jako domácího mazlíčka. Podobně totiž podle nich skončí spousta plazů v Indonésii.
Plán se mu ale zřejmě vymknul z rukou a krokodýl zůstal v řece. Tam přežíval několik let, s pneumatikou na krku přestál dokonce i zemětřesení a tsunami v roce 2018.
„Pondělí tak pro nás bylo historickým dnem. Jsme vděční, že může žít zvíře konečně normálně. Vážíme si práce všech místních obyvatel, kteří se k akci připojili,“ uvedl Hasmuni Hasmar z místní ochranářské agentury.
Zdroje: The Guardian, VOA News
Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Alamy