Jak aligátoři přežívají mrazy? Vystrčí čumáky z ledu

UVNITŘ VIDEO. Obvykle se vyhřívají na slunci nebo táboří v mělkých norách na kraji bažinatých břehů. Letošní zimu ale museli aligátoři přečkat jinak: s čumáky zamrzlými v ledu. Teploty v americké Oklahomě totiž klesly pod bod mrazu. Místním plazům proto nezbylo, než ze sebe udělat obří „nanuky“.

„Jakmile začala voda zamrzat, vystrčili čumáky nad hladinu, aby mohli dýchat, a zbytek těla nechali zmrznout,“ popsala Jenna Donnellová z Oklahomského ministerstva ochrany přírody.

Jde podle ní o zcela instinktivní reakci těchto ještěrů. „Tím, že se nepohybují, nespálí mnoho energie, takže nepotřebují ani jíst. Jen tam tak sedí, jsou zamčení v ledu a čekají, až se počasí oteplí,“ doplňuje. Jsou přitom plně při vědomí.

Plazi takto zvládnou přečkat i pět dlouhých měsíců. „Všichni dospělí jedinci letošní mrazy přežili. Pokud někteří uhynuli, byli buď slabí, nebo velmi mladí,“ řekla Jenna Donnellová a dodala: „Je fascinující, jak se zvířata dokážou přizpůsobit nejrůznějším situacím a vždy vymyslet účinnou techniku přežití.“


Doporučujeme: Aligátorům doroste utržený ocas, čolkům oko. Vědce ohromují schopnosti zvířat


Foto: David Arbour / Oklahoma Department of Wildlife Conservation

Chráněná oblast Red Slough se rozkládá na 2,5 hektarech půdy v jihovýchodní Oklahomě. Zahrnuje rozlehlé mokřady, ve kterých žijí stovky plazů, ptáků i savců. Zimy tam bývají chladné, letošních extrémů ale nedosahují – průměrná lednová teplota se tam podle meteorologů obvykle pohybuje okolo 4 stupňů Celsia.

Aligátoři proto tráví většinu zim jinak – odpočívají na dně bažin a k hladině se připlouvají jednou za den nadechnout. Letošní led s „ještěřími šnorchly“ byl proto pro většinu lidí zajímavou atrakcí. „Podívejte se na tyto mladé aligátory v ledu!“ napsal například na svůj facebookový profil k jednomu ze svých fascinujících snímků fotograf divoké zvěře David Arbour. S jeho svolením fotky publikujeme.

Podobný výjev se už přitom nedávno naskytl ve Swamp Parku v Severní Karolíně. Také tam aligátoři na pár dnů zmrzli. Stalo se to v letech 2018 a 2019. Podle ředitele parku George Howarda i tito ještěři přečkali zimu bez následků. „Během několika dní rozmrzli a neměli na sobě žádná zjevná zranění,“ řekl tehdy magazínu Live Science.


Doporučujeme: Jsou nezničitelní. Podívejte se, kdo patří mezi zvířecí supermany


Podívejte se, jak přečkávali zimu aligátoři ve Swamp Parku:

 

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: David Arbour / Oklahoma Department of Wildlife Conservation
Video: Swamp Park Severní Karolína