Lichotky šéfovi vedou k úspěchu, zjistili i šimpanzi

Pokud se chceš mít dobře, vlichoť se do přízně šéfa. Takovým heslem se řídí nejenom zaměstnanci mnoha firem, ale i divocí šimpanzi v Tanzanii. „Je vidět, že se od svých chlupatých bratranců příliš nelišíme,“ směje se zjištění antropoložka Anne Puseyová.

Šimpanzi jsou nesmírně družná zvířata. Žijí v početných skupinách, ve kterých se neustále něco děje: členové tlupy se navzájem objímají, poplácávají a obírají od parazitů. „Dělají to všichni včetně dospělých samců, i ti jsou k sobě navzájem velmi pozorní. Zajímalo nás proč,“ vysvětluje vznik zvláštního výzkumu další badatel  Joseph Feldblum.

Vědci se proto na chování opic zaměřili. Prostudovali desítky starších záznamů z parku Gombe v Tanzanii, kromě toho pořídili několik dalších. A přišli s nečekaným zjištěním: podřízení samci nic nedělají z plezíru. Moc dobře vědí, že pokud budou udržovat úzké vazby s vůdcem tlupy, bohatě se jim to vyplatí.


Doporučujeme: Šimpanzího sirotka se nečekaně ujala máma z cizí tlupy. Překvapené vědce to dojalo


Foto: Freepik

„Díky dobrým vztahům s alfa samcem se třeba dostanou k lepší potravě,“ říká Puseyová.

Přátelství s vůdcem dokonce zvyšuje jejich šanci na sex se samicemi, a to až o polovinu. Kladné vztahy s alfa samcem tedy znamenají, že může šimpanz zplodit své vlastní potomky. „Pochlebovat šéfovi kvůli vlastnímu prospěchu zjevně není nic nového,“ dodává pobaveně žena.

Větší prestiž v tlupě

To ale není všechno. Šimpanzi s úzkými vazbami na alfa samce utrží také míň šrámů při potyčkách. „Mají totiž v tlupě větší prestiž, díky čemuž se snáz přidají k některé z menších koalic, které se pak navzájem brání,“ říká žena. Studii, na které se podíleli vědci z Michiganská, Dukeovy a Arizonské univerzity, publikoval magazín iScience.

Foto: Freepik

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik