Místo věčného mládí nekonečné stáří

Otázka: Co to je? Nápověda: Už staří Římané se jím zabývali, týká se i zvířat, a mají s ním bohaté zkušenosti též v domovech důchodců. Odpověď: Stáří. Ano, je to stáří.

Z latinského rčení, že stáří je nevyléčitelnou nemocí, vyplývá, že s ním byl problém již před několika tisíci lety. Podle Cicera si lze i ve stáří tělesným cvičením a střídmostí podržet něco z dřívější svěžesti. Bibličtí autoři Starého zákona varovali před pošetilostí stáří a kladli důraz na moudrost.

Zdá se, že jakmile nějaká kultura či společnost dosáhne zenitu, tj. nikdo nebo skoro nikdo nehladoví a téměř všichni mají střechu nad hlavou, nadchází čas usilovat o oddálení konce zdejší existence, když se přece dá tak hezky a pohodlně a často i hodně luxusně žít. Brzy se ale ukáže, že udržet živého tvora při životě po dlouhou dobu zase není až tak velký problém, ale těžší je zachovat fyzickou i duševní svěžest, aby si dotyčný té dlouhověkosti užil! To už problém je, a je to úkol pro vědce. Anebo pro filosofy?

A týká se to do velké míry i zvířat, tedy domácích, zejména koček a pejsků. Těžko se člověku smiřuje s tím, že najednou jsou jejich dny sečteny. Možná je to proto, aby si majitel zvířecího člena rodiny mohl „nacvičit odchod milované bytosti?“ Ba ne, to se bohužel nacvičit nedá, to lze jen přijmout a protrpět si to. Do utrpení se ale nikdo moc nehrne. A jelikož je dnes možné, díky lékařské péči, konec oddalovat, bývá mnohý člověk ochoten svému zvířeti poslední dny, týdny či měsíce jeho života pěkně znepříjemnit. Ale ono je opravdu těžké se rozhodnout k nevratnému kroku.

No a jak ale chtít po člověku, aby byl zodpovědným a realistou, když to často nedokáže se svým zvířátkem. Jak lákavě znějí sliby, že ty a ty preparáty, doplňky, náhražky orgánů, dokážou zachovat „kvalitu života“, jenže bohužel platí jen málokdy. Tedy zejména, pokud nejde o aplikaci na základě diagnostiky, ale na základě touhy být stále mladý, pokud ne stále mladší a mladší.

Je to pravda trochu tenký led, na kterém se tyto úvahy kloužou. Všechno má svá pro a proti, ale když nelze vyřknout nic jednoznačnějšího, tak si aspoň neodpustím varování: Každý by se měl zamyslet, zda místo snahy dosáhnout moudrosti netouží po slibovaném věčném mládí, ale místo něj dosáhne nekonečného stáří.

Josef Duben
povídka z knihy Věřím v kočku, a v život věčný
Celá kniha je ke stažení na webu Hoax