Nasedat, jedeme! Psy na Aljašce sváží k venčení autobus. Podívejte se

Každé ráno je to stejné: pětiletý Amaru se usadí před domem svých pánů a trpělivě čeká na autobus. Přesně ví, kdy přijede a vezme ho na palubu. Pak se v něm usadí, poslušně se nechá připoutat a za odměnu slupne  pamlsek. „Hotovo, vyrážíme,“ zavelí hlas Leeho Thompsona, který sedí za volantem. „Venčící“ autobus s dvaceti psy na palubě se může dát do pohybu.

Video, které sdíleli manželé Thompsonovi na sociálních sítích, trhá rekordy. Ukazuje totiž, jak spolu každé ráno venčí psy: čtyřicet huňatých klientů z aljašského města Skagway naloží do dvou speciálních mikrobusů a vyjedou s nimi do přírody. Jakmile se psi dost vyřádí a vyběhají, svezou se zase zpátky k páníčkům.

„Všechno přitom začalo naprosto nenápadně – během přestávky na oběd jsem pomáhala s venčením psa jednomu svému kamarádovi. Postupně se ale přidávali další jeho známí a známí těchto známých. Najednou jsem zjistila, že venčím čtyřicet psů a můžu si rovnou otevřít firmu,“ směje se velitelka početné psí skupiny Mo Thompsonová. A tak to udělala. Založila si živnost. Manžel, který jí se psy jen občas vypomáhal, se přidal. Koupil dva malé mikrobusy a začali skutečně podnikat.

Každé ráno objedou domy všech klientů, naloží jejich psy a jedou s nimi na procházku za město. „Psi jsou pečlivě rozdělení podle chování a povah – aby nevznikaly problémy. Každý z nich má v autobusu vlastní místo, které už pozná a na které je zvyklý. Jeho sedadlo má taky bezpečnostní pás, který mu připneme na kšíry,“ popisuje pravidelnou každodenní přípravu Mo Thompsonová.

Starší a klidní psi podle ní sedí vepředu, ti mladí a nevybouření jsou zase vzadu. „Tuhle zadní část mikrobusu nazýváme lízacím štěněcím koutkem, protože mladí psi jsou strašně hluční a věčně jeden druhého olizují,“ směje se majitelka firmy. Ostatně pozdrav formou olíznutí či očichání je součástí každodenního rituálu všech nastupujících klientů.


Doporučujeme: Pes pozná, že mu lžete. A přestane vás brát vážně


Většinu psů pošlou jejich majitelé bez doprovodu, k dalším se občas páníčci přidají. Na palubě jsou samozřejmě vítáni. Procházka se pak koná v zeleni za městem a psi si ji užívají bez vodítka. „Každého už důvěrně známe, takže nebývají problémy. Psy na přání jejich majitelů i cvičíme,“ uzavřela Mo Thompsonová.

Podle páníčka pětiletého Amara si to psi nesmírně užívají. „Na Amarovi je vidět, jak na autobus netrpělivě čeká. Přesně ví, odkud přijede, takže ho vyhlíží,“ říká Gary Hisman a dodává: „Je hezké pozorovat, jak se psi vítají a vesele vrtí ocasy. Všechny nás to baví.“Zdroje: profil sociální sítě TikTok s názvem Mo Mountain Mutts, list Washington Post.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik