Nedávejte chudým Afričanům kozy a krávy. Škodíte jim i přírodě, říká primatoložka Jane Goodallová

Vědci přišli o Vánocích s překvapivým apelem. Vyzývají charitativní organizace, aby zastavily svoje programy, v rámci kterých rozdávají chudým lidem v Africe zvířata. Místo toho by měly podpořit spíš rostlinnou výrobu a výstavbu zavlažovacích kanálů. Zvířata totiž podle vědců berou lidem i krajině vodu a podkopávají udržitelný rozvoj zemědělství. 

„Během Vánoc je mnoho lidí velkorysých a chce pomoci těm méně šťastným. Vznikla proto řada charitativních organizací, které propagují darování hospodářských zvířat lidem v chudých oblastech,“ uvádí slavná bioložka Jane Goodallová a pokračuje: „Dělají to samozřejmě s dobrým úmyslem – doufají, že tím sníží jejich chudobu.“

Jenomže tyto charitativní programy podle ní dělají pravý opak – situaci jenom zhoršují. „Hospodářská zvířata totiž spotřebují obrovské množství vody. Často přitom putují do oblastí, kde je voda kvůli změnám klimatu stále vzácnější,“ uvádí badatelka. Na kozy a krávy navíc padne mnoho krmiva, které by mohlo pohodlně nasytit samotné lidi.

Příkladem může být Etiopie, kde hladoví více než 60 procent populace. A to přesto, že je v této zemi jedno největších stád dobytka na světě – čítá přes 50 milionů kusů. „Tento dobytek zabírá více než dvě třetiny etiopské ornice, na níž by se klidně mohlo pěstovat jídlo pro lidi. Stejně to vypadá i v dalších zemích Afriky či v amazonském regionu,“ připomíná Jane Goodallová, která se proslavila hlavně svým výzkumem šimpanzů  a dalších primátů.


Doporučujeme: Ukončete nadměrné užívání antibiotik ve velkochovech. Je to časovaná bomba


Foto: Freepik

Podobně to vidí i další vědci. Třeba podle biologa Jonathana Balcomba se kvůli hospodářským zvířatům odlesňuje krajina, což s sebou přináší častější požáry i povodně. „Zvyšuje se kyselost půdy a roste nebezpečí zoonotických chorob. To jsou takové, které vzniknou tím, že virus přeskočí ze zvířete na člověka,“ uvádí. Místo do dobytka by prý lidé měli investovat do udržitelného rostlinného zemědělství. Platí to všude – v chudých i rozvinutých zemích

Emeritní profesor ekologie a evoluční biologie z Coloradské univerzity Marc Bekoff k tomu doplnil, že změna by měla přijít co nejdříve. „Musíme jednat na základě vědy a jednat hned. Živočišné zemědělství je jednou z hlavních příčin emisí skleníkových plynů, ztráty biologické rozmanitosti a ničení ekosystémů,“ řekl.

Stejně jako další vědci proto připojil svůj podpis k otevřenému dopisu.

Co by tedy měly charitativní organizace dělat? Podle vědců by se měly přeorientovat a sestavit nové dárkové balíčky. „Ty by měly zahrnovat třeba výsadbu lesů, podporu semenných bank zemědělských plodin nebo výstavbu zavlažovacích kanálů,“ uvádějí. Právě udržitelná rostlinná výroba totiž může podle nich chudobu v těchto oblastech snížit.


Doporučujeme: Jedny jsou stydlivé, další ukecané. Krávy si povídají o jídle, pocitech i sexu


Kampaň, v rámci které se vědci ozvali, spustila nevládní organizace Animal Save Movement. „Škodlivý dopad současných programů je totiž obrovský,“ vysvětluje Anita Krajncová z této organizace.

V letošním roce se navíc podle ní poptávka po charitativních dárcích ještě zvýšila. Lidé se přitom sami ptají, nakolik jsou dárky pro chudé oblasti užitečné a udržitelné. „Za to, co je udržitelné, jsou ochotni zaplatit mnohem víc,“ říká. Kampaň Stop Animal Gifting proto doufá, že se jí podaří dary s dobrými úmysly přesměrovat právě na projekty podporující rostlinnou výrobu.



Zdroje: web nevládní organizace Animal Save Movement, list The Guardian a magazín MyjoyOnline

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Michael Neugebauer, Purdue University
Video: Animal Save Movement