Nedělám si iluze, že jde o ojedinělé selhání jednotlivců, komentuje záběry z jatek biolog Korec

Záběry, které pořídili ochránci zvířat na jatkách v Českém Dvoře, jsou naprosto šokující. Pokud neshledá porušení zákona Státní veterinární správa, podáme trestní oznámení my, komentuje případ týrání zvířat biolog a ředitel táborské zoo Evžen Korec. Všechna jatka v Česku by se podle něj měla vybavit kamerami.

Poslední okamžiky života plné bolesti a bezcitného zacházení. Kopání, rány obuškem či dokonce píchání elektrickým poháněčem. Je to už pár dnů, co Česko obletěly šokující záběry krutého a neospravedlnitelného týrání zvířat hnaných na porážku na jatkách Český Dvůr. Společnosti, která se paradoxně pyšní produkty označenými jako prémiové a tím, že dbají na kvalitu a welfare zvířat. Záběry ochránců přírody jasně ukázaly, jak si zaměstnanci jatek takové kvalitní zacházení se zvířaty představují. Ještě teď mi je z toho zle.

Žijeme naštěstí v civilizované zemi, proto tyhle bezcitné a kruté zaměstnance nečeká podobné zacházení, jakému vystavovali nebohá zvířata na konci života. Přesto by měli být tvrdě potrestaní. Každé zvíře si zaslouží vhodné zacházení. I to, které jde na smrt. Není možné, aby jeho utrpení bylo prodlužováno nesmyslným a krutým týráním.


Záběry zveřejnil spolek Zvířata nejíme:


Doporučujeme: Tvůrci filmu Svědectví: Viděli jsme tele s rozlomenou pánví i kuřata v popelnici


Nepochopitelný případ bezbřehého násilí vůči bezbranným tvorům už prošetřuje Státní veterinární správa. Předpokládám, že konstatuje porušení zákona proti týrání zvířat a předá celou věc orgánům činným v trestním řízení. Pokud se tak nestane, zvážíme podání trestního oznámení my. Týrání zvířat je natolik dobře zdokumentováno, že o spáchání trestného činu nemůže nikdo pochybovat. Žádné omluvy či výmluvy nejsou na místě. Šlo o zbytečné, brutální a neospravedlnitelné násilí daleko za hranou zákona.

Obávám se však, že jde jen o špičku ledovce. Nedělám si iluze, že by šlo o ojedinělé selhání jednotlivců, jak se nám snaží namluvit vedení společnosti provozující daná jatka. O podobných krutostech, které se na běžně dějí i na jiných jatkách, slýchám až moc často. Určitě nejsem jediný. Až dosud však chyběl konkrétní důkaz. Proto je tento případ přelomový a potrestání viníků tak klíčové. Vyšle jasný signál, že v moderní společnosti pro takové chování vůči bezbranným tvorům není žádné místo.

Aby se podobnému týrání zvířat jdoucích na porážku zabránilo co nejefektivněji, měla by být jatka vybavena kamerami, které umožní nepřetržitý dohled veterinářů. Když to jde u lihovarníků, jistě to půjde i na jatkách. Komu na kvalitním životě zvířat i jeho co nejméně bolestném konci opravdu záleží, s instalací kamerového systému žádný problém mít nebude. Jen tento systém zamezí dalšímu možnému „selhání jednotlivců“.

Evžen Korec
biolog a ředitel ZOO Tábor
Úvodní foto: Pixabay

 


RNDr. Evžen Korec, CSc.
je vystudovaný molekulární biolog a genetik. Je to spoluautor jedenácti patentů v oblasti molekulární biologie a genetiky a více než dvaceti vědeckých publikací ve špičkových světových časopisech.

V roce 2015 se stal majitelem Zoologické zahrady Tábor, které hrozil zánik a rozprodej nebo utracení zvířat. Protože má ale zvířata velmi rád a jejich osud mu není lhostejný, rozhodl se zoo zachránit. Už v červnu roku 2015 se podařilo ZOO Tábor znovu otevřít pro veřejnost. Generálním sponzorem této zahrady se stala společnost EKOSPOL, kde je Evžen Korec generálním ředitelem a předsedou představenstva.