Otec nebyl potřeba. Žraločí „panna“ počala mládě i bez sexu

Žádného partnera nepotřebovala. Samice hladkouna obecného přivedla mládě na svět i bez páření. To se má čile k světu, hlásí pracovníci sardinského Akvária Cala Gonone, kde se událost stala.

Posledních deset let prožila v akváriu, navíc bez samce. Společnost jí dělala jenom jedna jediná slečna stejného druhu. Přesto nyní samice hladkouna obecného porodila mládě. Ošetřovatelé ho pojmenovali Ispera, to znamená Naděje.

„Máme úžasnou zprávu. Narodila se Ispera, samička hladkouna obecného. Je to náš malý zázrak,“ oznámili zaměstnanci sardinského Akvária Cala Gonone. Na sociálních sítích a na svém webu sdíleli i její video (viz níže).

Mládě podle nich přišlo na svět v polovině srpna a má se čile k světu. Pravděpodobně se narodilo díky partenogenezi neboli samobřezosti. „Jde o zvláštní rozmnožovací mechanismus, při kterém není potřeba samec. Nový jedinec se totiž vyvine ze samičího vajíčka neoplozeného samčí pohlavní buňkou,“ uvádějí dále zaměstnanci vodního parku.


Doporučujeme: I kosatky mají svoje „porodní asistentky“


Partenogenezí se nejčastěji rozmnožují rostliny, popsána je také u bezobratlých. U obratlovců ji vědci prozatím pozorovali jen v několika málo případech – například právě u žraloků nebo některých ještěrů.

„Většina případů se ale udála u zvířat v zajetí. To nastoluje otázku, jestli se to neděje právě kvůli tomu, že nežijí přirozeným způsobem. Chceme proto prozkoumat, nakolik se živočichové partenogenezí rozmnožují i ve volné přírodě. A pokud to dělají, chceme zjistit, jak často se něco takového děje,“ řekla před časem Christine Dudgeonová z australské Univerzity v Queenslandu, kde se před čtyřmi lety stejným způsobem narodila i samička žraloka zebrovitého.

 

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto a video: Acquario Cala Gonone, Sardinie