Otevřete areály zoo, žádá petice. Zahrady už nemají peníze a musí rušit chovy. Vláda apel vyslyšela

Nucené uzavření zoologických zahrad je nesmyslné. Procházka venkovními areály zahrad nepředstavuje žádné zdravotní riziko, kritizuje vládní opatření biolog a ředitel táborské zoo Evžen Korec. Jediný, koho zákaz vstupu ohrožuje, jsou zvířata – některé zoologické zahrady už kvůli výpadkům příjmů zvažují, že budou utrácet zvířata. Táborská zoo proto zorganizovala petici za co nejrychlejší otevření venkovních areálu zoo. Vláda jejich apel vyslyšela – ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček dnes odpoledne oznámil, že se zoo otevřou v pondělí 12. dubna.

„Výpadky příjmů ze vstupného jsou už nyní obrovské a neustále narůstají. Uzavření venkovních areálů zoo je přitom zcela nesmyslné vzhledem k tomu, že při dodržení nutných hygienických opatření nepředstavuje návštěva žádné riziko, stejně jako procházka v přírodě,“ vysvětluje Evžen Korec, který je vystudovaný virolog a genetik.

V zoologických zahradách se navíc dá pohyb lidí regulovat. „Dokonce lépe než ve volně přístupných parcích,“ podotýká Evžen Korec v tiskové zprávě, kterou dnes zaslal do redakcí. Většina zoo navíc umožňuje koupit vstupenku online, nehrozí tedy ani fronty před branami. 

Zoo Tábor už proto dříve zveřejnila facebookovou výzvu, ve které apelovala na vládu, aby zákaz vstupu do venkovních areálů zahrad zrušila. Výzvu během několika dnů sdílely desítky tisíc lidí. „Rozhodli jsme se nyní podporu posunout dál a iniciovat vznik petice. Doufáme, že vláda díky ní tohle nesmyslné opatření co nejdříve zruší,“ říká Evžen Korec. 


Doporučujeme: Jak se žije v zoo bez lidí? Surikatám návštěvníci chybí. Tučňákům jsou prázdné areály jedno


Foto: Freepik

Vláda jeho apel vyslyšela. Zoologické zahrady budou moci návštěvníky znovu uvítat v pondělí 12. dubna. Obnovit budou moci právě provoz ve venkovních expozicích a naplnit budou smět maximálně dvacet procent kapacity. 

„Otevřít se budou moci i papírnictví, dětské oblečení a obuv, aby mohli rodiče v klidu poslat své děti do škol. A také čistírny a prádelny, farmářské trhy, zámečnictví, opravny zařízení pro domácnosti nebo prodej náhradních dílů pro auta,“ napsal ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) během dnešního jednání vlády na svém twitterovém účtu.

Před rušením chovů a utrácením zvířat totiž varovaly i další zoologické zahrady. Lockdown se dramaticky podepsal na jejich rozpočtech.

Třeba zoo ve Dvoře Králové už přišla o třicet milionů korun a propad dál pokračuje. „Tuto ztrátu budeme jen těžko nahrazovat. Také proto jsme v květnu spustili unikátní kampaň Pozvi zvíře na oběd, jejímž prostřednictvím mohou safari park naši příznivci podpořit,“ napsal minulý měsíc Zvířecím zprávám mluvčí Michal Šťastný.

 


Doporučujeme:  Staňte se na den ošetřovatelem, láká táborská zoo. I další zahrady se snaží uhasit ztráty


Ztráty sčítá i zahrada v Ostravě. „Na letošní rok počítáme s provozním rozpočtem okolo 130 milionů korun, z nichž asi třetinu za normálních okolností zajistí příjem ze vstupného. Situace tedy není vůbec jednoduchá a s postupující dobou se stále zhoršuje,“ uvedla také mluvčí této zoo Šárka Nováková. Také u nich už , že budou muset omezit chovy zvířat.

Zoologické a botanické zahrady jsou z rozhodnutí vlády v boji proti epidemii koronaviru uzavřené od loňského 18. prosince. Na jaře nesměly fungovat od 13. března do 27. dubna a kvůli druhé vlně epidemie znovu od 9. října do 2. prosince. Provoz byl už dříve v rámci protiepidemických opatření limitován maximálním počtem návštěvníků nebo zákazem vstupu do pavilonů.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Pixabay