Pohlazení, nebo pamlsek? Vědci zjistili, čemu psi dávají přednost

Co je pro psy lákavější – pohlazení od páníčka, nebo křupavý pamlsek? Vědci už znají odpověď: většina zvířat podle nich dává přednost pochvale od majitele. Jídlo je až na druhém místě.

„Nedalo mi to spát,“ přiznává Gregory Berns z katedry psychologie na Emoryho Univerzitě. Léta ho prý zajímalo, co je pro psy obecně cennější – jestli je to pochvalné slovo od páníčka, nebo obyčejný kus žvance. Rozhodl se to proto zjistit.

Oslovil patnáct dobrovolníků z Antlanty a pozval si je i s jejich psy do laboratoře. Tam s nimi zahájil výzkum. Ten rozdělil do několika fází.


Doporučujeme: Spřátelí se pes a kočka v jedné domácnosti? Jistě. Polovina spí ve stejném pelechu


V první psy podrobil krátkému výcviku a nechal je, ať si sami vyberou odměnu. Psi si mohli zvolit jednu ze dvou možnosti: buď si mohli pochutnat u misky vpravo, nebo si mohli jít pro pohlazení od páníčka vlevo. Chovatel je přitom nikterak nepovzbuzoval. Seděl jen nehybně na židli a byl otočený ke zvířeti zády.

V další části si psi prošli vyšetřením na magnetické rezonanci. Vědci při něm mapovali, co se děje psům v hlavě – tedy jakou nervovou aktivitu vykazuje ta část mozku, kterou badatelé označují jako centrum odměn.

Výsledky je příjemně překvapily. „Ukázalo se, že psi dávají přednost dobrému slovu před kouskem masa, případně si jídla a majitele cení přibližně stejně,“ shrnul svá zjištění Gregory Berns. Ze třinácti psů, kteří studii dokončili, to podle něj platilo pro jedenáct. Jenom dva psi si opakovaně zvolili jako odměnu krmení.

„Zvířata zkrátka reagovala podobně jako lidé. Těm se taky většinou líbí, když je někdo chválí,“ komentoval svůj experiment vědec. Výsledky publikoval v prestižním magazínu Social, Cognitive and Affective Neuroscience.


Doporučujeme: Trpí váš pes cukrovkou? Můžete jí onemocnět i vy


Pokud je váš pes větší jedlík než mazel, upečte mu chutné pamlsky. Tady je recept:

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik