Spřátelí se pes a kočka v jedné domácnosti? Jistě. Polovina spí dokonce ve stejném pelechu

Nesmiřitelní nepřátelé? Kdepak! Psi a kočky spolu mohou sdílet nejenom jeden pelíšek, ale dokonce i misku. Potvrdil to i nedávný průzkum mezi 1270 chovateli domácích mazlíčků. Konal se v Itálii.

Vyplynulo z něj, že více než polovina psích a kočičích parťáků, kteří sdílejí jednu domácnost, spí alespoň občas v jedné posteli. Každou noc spolu uléhá zhruba desetina mazlíčků.

Dokážou se podělit dokonce i o misku. Čtyři procenta psů a koček ji svému parťákovi bez problémů půjčí a nechá ho ze své porce ochutnat. „I když je pravda, že dalších osm procent zvířat musí přenechat část svého oběda druhému mazlíčkovi nedobrovolně – jakmile parťák svou misku vyprázdní, vrhne se i na druhou,“ říká s úsměvem Laura Menchetti z Univerzity v Perugii, která tříměsíční průzkum vedla.

Zhruba 43 procent psů podle ní svou kočičí družku láskyplně opečovává a olizuje. A 62 procent mazlíčků spolu pravidelně dovádí. Ovšem jen když má kočka náladu. Přibližně 41 procent kočkovitých šelem totiž své psí kamarády občas ignoruje.


Doporučujeme: VIDEO: Fascinující záběry, jak pijí kočky a psi


„Potvrdilo se zkrátka, že psi a kočky sice mluví různými jazyky, přesto si navzájem dobře rozumějí. Chování toho druhého čtou správným způsobem,“ hodnotí výsledky průzkumu Laura Menchetti.

Italští veterináři ale zkoumali i další věci – například jak se kočky a psi z jedné domácnosti chovají ke „svým“ lidem. Tedy jestli se navzájem jakkoliv ovlivňují.

Co zjistili? Samozřejmě záleží na konkrétní povaze a situaci, ale se svým majitelem si častěji hrají psi. Uvedlo to 84 procent chovatelů. Kočky vyzvali své majitele k laškování ve 49 procentech případů.

Dotazník anonymně vyplnilo 1270 lidí, kteří ve stejném okamžiku vlastnili alespoň jednoho psa a jednu kočku. Výsledky průzkumu zveřejnil magazín Plos One.

Autor: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik

Co například ukázal průzkum?

Jak se kamarádí pes a kočka? Podívejte se: