Pašák Winston! Gorilí samec přepral koronavirus. Veterináři teď zjišťují, která zvířata naočkovat

Veterináři ze zoo v San Diegu přišli s dobrou zprávou: gorilí samec Winston se uzdravil z koronaviru. Po třech týdnech přepral těžký zápal plic i problémy se srdcem, které mu virus způsobily. V pořádku jsou i další členové tlupy, u kterých měla choroba lehčí průběh.

„Winston dostal antibiotika, léky na podporu srdeční činnosti a monoklonální protilátky – tedy terapii, která není povolena pro léčbu lidí. Jeho stav se zlepšil,“ uvedli veterináři. Léky dostaly i ostatní nakažené gorily. Bylo jich sedm. „Všechny teď znovu jedí, pijí a komunikují spolu,“ jsou spokojení veterináři.

Nyní odborníci zjišťují, která zvířata by měla být očkovaná proti covidu-19 a která nikoliv. Situaci totiž podle nich komplikuje omezená nabídka vakcín. Uvedl to magazín Animal Health.

Jak už Zvířecí zprávy psaly, příběh osmi nakažených goril ze San Diega začal už ve středu 6. ledna. Tehdy začaly dvě gorily kašlat. Pracovníci zahrady proto odebrali vzorky jejich trusu a zaslali je na vyšetření. O dva dny později přišly výsledky: stolice byla skutečně pozitivní na přítomnost viru SARS-CoV-2. Infekci zřejmě do zoo přinesl ošetřovatel, který má primáty na starosti. I on měl totiž bezpříznakový průběh nemoci.


Doporučujeme: Pytláci v Africe mají žně. Na ochranu zvířat nejsou kvůli pandemii peníze


Foto: Freepik

Biologové zkoumají riziko mezidruhového přenosu covidu-19 už od samotného vypuknutí pandemie. Některým druhům by totiž mohl virus zasadit poslední ránu. Platí to právě pro zmíněné gorily horské.

Jejich populace totiž vymírá, na světě už přežívá jen několik stovek dospělých jedinců. Třeba v Bwindi, což je zalesněná oblast na hranicích Ugandy a Rwandy, žije na území velkém zhruba 331 kilometrů čtverečních sotva 302 goril.

Hrozba v zajetí i divočině

Organismus těchto tvorů je přitom ke koronaviru velmi citlivý. Dospěl k tomu mezinárodní tým badatelů sdružený pod University of California. „Snažili jsme se zjistit, jak jsou na nový typ koronaviru vnímavé jednotlivé druhy živočichů. Prozkoumali jsme proto genom 410 druhů zvířat. Zaměřili jsme se především na to, jestli mají buňky těchto druhů na svém povrchu receptor, který virus rozeznává. Tím je v případě nového koronaviru enzym ACE2,“ uvedla už loni v létě Joana Damas z University of California. Studie podle ní zahrnovala jak savce a ptáky, tak ryby, plazy a obojživelníky.

Výsledek byl skličující: přibližně 40 procent druhů je na nový koronavirus skutečně potenciálně citlivých. Tyto druhy proto mohou covidem-19 snadno onemocnět. Vzácní primáti mezi ně jednoznačně patří. Lidé by je tedy měli před tímto virem chránit. A to nejenom v zoologických zahradách, ale i ve volné přírodě. 

Velmi zranitelní jsou také jeleni, křečci, mravenečníci nebo delfíni. Pokud jde o domácí zvířata, tak střední riziko nákazy hrozí skotu, kočkám a ovcím. Naopak u psů, koní nebo prasat je riziko nákazy koronavirem nízké.


Doporučujeme: Zvířata jsou mistři v samoléčbě. Znají lék na parazity, bolavé klouby i jedy


Covid ale není jedinou nákazou, která populaci vzácných goril ohrožuje. Před pěti lety se vědci o primáty báli také v souvislosti s epidemií smrtící eboly. Badatelka Meera Inglis z University of Sheffield tehdy varovala, že od roku 1990 podlehla tomuto onemocnění dokonce třetina všech goril a šimpanzů na světě. „Ebola je v současnosti pro primáty vůbec největší hrozbu,“ řekla vědkyně britskému deníku The Independent.

Podle ochránců přírody je proto třeba zvířata bedlivě chránit.  Střežit a udržovat by se měly hlavně přirozené bariéry, které mohou šíření těchto nákaz zabránit – tedy například řeky, lidská osídlení nebo silnice.

Podívejte se, které druhy zvířat nejvíc ohrožuje současná pandemie koronaviru:

Autor: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik