Pokusy na zvířatech se budou dělat dál, rozhodli Švýcaři v referendu

Testovat na zvířatech se bude dál, rozhodli Švýcaři v nedělním referendu. Proti návrhu aktivistů, kteří chtěli veškeré pokusy na živých tvorech zakázat, se postavilo 79 procent lidí. 

Ve Švýcarsku už se o podobném návrhu hlasovalo počtvrté. Poprvé to bylo v roce 1985, podruhé v roce 1992 a potřetí se ochráncům zvířat povedlo referendum uskutečnit v roce 1993. Ani jednou ale zákaz testování neprošel.

Tentokrát se téma podařilo zvednout lékaři ze severovýchodního Švýcarska Renatovi Werndlimu. „Testování na zvířatech je kruté a zbytečné. Jsem si jist, že už tu máme úplně jiné a přesnější metody,“ vysvětloval, když se snažil Švýcary před hlasováním přesvědčit.

Lidé už by podle něj neměli zvířata vykořisťovat, doba se změnila. „Pokud jde o vývoj léků, můžeme se spolehnout na buněčné membrány, počítačové simulace a biočipy schopné odhalit obrovské množství biochemických reakcí,“ vyjmenovával alternativní metody lékař.


Doporučujeme: Další průšvih španělské laboratoře. Kromě týrání zvířat také falšovala výsledky


Foto: Freepik

Nešlo ale jen o zvířata. Znění jeho návrhu počítalo i se zrušením experimentů na lidech. Nepřibližovalo ale, jestli by se zákaz vztahoval jen na medicínu a biologii, nebo by zahrnoval i jakékoliv další testy psychologické či sociologické.

Renato Werndli rovněž chtěl, aby se do Švýcarska přestaly dovážet jakékoliv výrobky, které se od přijetí nových pravidel otestovaly na zvířatech. „Peníze, které nyní stát posílá na testování na zvířatech, by měl věnovat spíš výzkumu bez těchto pokusů,“ uvedl švýcarský lékař.

Jeho iniciativu podpořilo asi 80 organizací a firem, které působí v oblasti dobrých životních podmínek zvířat, ochrany životního prostředí a alternativní medicíny. Sehnal také dostatečný počet podpisů od lidí, díky čemuž se mohlo referendum konat.

Přesuneme vývoj jinam

Vláda a švýcarský farmaceutický průmysl ale naopak nesouhlasily. Například ředitel nadnárodní společnosti Interpharma Rene Buholzer řekl agentuře Reuters, že pokud zákaz projde, zastaví vývoj nových léků a všechny společnosti i pracovníky přestěhuje do zahraničí.

„Výzkum léčiv a klinické studie v nemocnicích už by nebyly možné,“ uvedl a připomněl, že farmaceutický průmysl generuje téměř polovinu švýcarského exportu.


Doporučujeme: Skončí utrpení zvířat? Firma vyvinula buněčné mebrány, které nahradí živé tvory


Ve švýcarských laboratořích každoročně zahyne kolem 600 tisíc zvířat. Třeba loňské statistiky jich zahrnují více než 550 tisíc. Jsou mezi nimi především myši a krysy, vědci ale k pokusům použili i 4,6 tisíce psů, 1,5 tisíce koček a 1,6 tisíce koní. Statistiky vzpomínají i opice, krávy, prasata, ryby nebo ptáky.

Foto: Cruelty Free International

O konci laboratorních pokusů na zvířatech se ale nemluví jen ve Švýcarsku. Stále častěji o tomto tématu diskutují i ochránci přírody a vědci z jiných zemí. Třeba podle amerického toxikologa a farmakologa Thomase Hartunga, který šéfuje Centru pro alternativy k testování na zvířatech při Univerzitě Johnse Hopkinse, jde o přežitek a zastaralou praxi.

„Je třeba zahájit revoluci, v rámci které se lidstvo konečně posune od více než padesát let starých a nespolehlivých testů na zvířatech k modernímu používání tkáňových kultur a umělé inteligenci,“ uvedl.

Zkreslené výsledky

„Bohužel spousta kolegů tuto nutnost stále nechápe. Jak ukazují poslední statistiky použitých zvířat, lidé stále slepě utíkají k opičím modelům, místo aby kriticky zhodnotili, jak validní nakonec jejich výzkum bude,“ uvedl dál v magazínu Science.

V řadě případů se přitom podle něj ukáže, že jsou poznatky získané u pokusných zvířat na člověka nepřenosné. „Experimenty často přinesou zkreslené údaje o tom, jak budou léky působit u lidí. Zvířata se totiž od lidí významně liší,“ vysvětlil.


Zdroje: La Croix, The Federal Council, SWI swissinfo.ch, Science.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik