Psi se učí bleskově. Těm nejchytřejším stačí zopakovat nové slovo čtyřikrát

Nejnadanější psi se dokážou naučit lidské slovo jen po čtyřech zopakováních. Nejrychleji přitom nasávají informace při hře se svými páníčky. Ukázal to experiment maďarských výzkumníků.

Pes napíná uši, visí na rtech svého majitele. Jakmile zazní povel, rozběhne se do vedlejší místnosti. Tam vybere hračku, kterou si páníček poručil, a peláší zpět. Když dostane odměnu, vesele vrtí ocasem.

Jenomže pak přijde zrada: majitel vysloví jméno, které pes nezná. Pošle ho pro hračku „Bobo“. Pes proto tápe, z vedlejší místnosti tentokrát nepřinese nic. Ovšem netrvá to dlouho. Jakmile se pes seznámí s Bobem při hře, má jasno. Při další zkoušce už uspěje. Stačí mu přitom, aby rodina vyslovila jméno nové hračky jen čtyřikrát.


Doporučujeme: Chytrá prasata: Na hloubení děr používají lopatku


Fenka Whiski s hračkami. Foto: Claudia Fugazza, Eötvös Loránd University

Experiment, který uspořádali výzkumníci z budapešťské Eötvös Loránd University, odhalil zajímavou věc: ti nejchytřejší psi se dokážou naučit lidské slovo jen po čtyřech zopakováních. Nejrychleji přitom nasávají informace při hře se svými páníčky.

Mezi nejbystřejší plemena přitom patří bodrer kolie a jorkšíři. Platilo to alespoň při tomto maďarském výzkumu. Z dvaceti rodinných psů, kteří se experimentu zúčastnili, dopadla nejlépe právě fenka jorkšírského teriéra Vicky Nina z Brazílie. Stejně dobře si vedla ještě jedna psí slečna – border kolie Whisky z Norska.

Ostatní účastníci potřebovali na vstřebání jmen o dost víc času. Nové slovo jim lidé museli zopakovat i dvacetkrát, přesto si ho někteří psi nezapamatovali. Po hodině se ale paměťová stopa všech psů bez rozdílu rozpadla. Nové slovo už bez dalšího tréninku nerozpoznali.

Pátrání vylučovací metodou

To ale není všechno. Experiment ukázal ještě jednu podstatnou věc: nejchytřejší fenky si dokázaly poradit i tehdy, když musely rozpoznat předmět „vylučovací metodou“. To znamená, že musely najít objekt s novým jménem v hromadě důvěrně známých hraček, jejichž názvy už uměly. I v tomto případě uspěly. Ani tato jména si ale nezapamatovaly bez dalšího cvičení trvale.

Podle maďarského etologa a spoluautora studie Adama Miklósiho je to skvělý výkon. „Ukázalo se totiž, že se ti nejnadanější psi učí stejně rychle jako dvouleté nebo tříleté děti,“ řekl. Výsledky studie zveřejnil prestižní magazín Nature.

Fenka Nina mezi hračkami. Foto: Marco Ojeda, Eötvös Loránd University

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik