Ptáci se méně bojí lidí, kteří mají na obličeji roušku
Vědci přišli se zajímavým zjištěním: ptáci mají daleko menší strach z lidí, kteří nosí roušky. Ukázala to studie ve dvou čínských městech. Podle badatelů se totiž ptáci naučili, že když mají lidé na tváři roušky, jsou ulice daleko klidnější a bezpečnější. Může za to jejich zkušenost z období karantény, kdy se ulice vyprázdnily, lidé nosili roušky a ptáky tolik neohrožoval běžný městský ruch.
Roušky nasazeny, experiment začíná. K početnému hejnu vrabců postupně míří různí lidé. Všichni mají nenápadné oblečení a všichni kráčí klidně. Jdou přímo k opeřencům. Jedna věc se ale na lidech mění: někteří mají na obličejích roušky a další ne. Jak se ukazuje, pro ptáky je to velmi zásadní detail.
Pokud se k nim blíží lidé s rouškami, vrabce to nechává dlouho v klidu. Zvlášť pokud jde o hejno početnější, které se necítí tolik zranitelné. Takové osoby smějí k ptactvu přijít až na tři metry. Teprve potom se opeřenci zvedají a odlétají. Naopak lidé bez roušky vrabce vyděsí brzy. Své stanoviště ptáci opouštějí, už když se osoby přiblíží na sedm metrů.
„Ptáci jednoduše reagovali na lidi s obličejovými maskami benevolentněji. Měli z nic daleko menší strach,“ zhodnotil výsledky výzkumu biolog Xingyu Jiang z University of Chinese Academy of Sciences.
Doporučujeme: Miliony ptáků hynou s břichy ucpanými plastem. Proč si pletou odpadky se svou potravou?
Ptáci jsou podle něj méně plaší po zkušenosti z období karantény. Během té se totiž ulice vyprázdnily a lidé nosili roušky. Všechno se zklidnilo a ptáci se cítili bezpečněji. Zvykli si, že pro ně lidé se zakrytým obličejem představují menší nebezpeční.
„Studie rovněž ukazuje, jak rychle se městští ptáci přizpůsobí i jemným změnám v prostředí,“ dodává vědec.
Test se podle něj konal na dvou různých místech – ve městech Yibin a Dazhou v čínské provincii S’-čchuan. Na obou přinesl podobné výsledky. Vědci o tom informovali v prestižním magazínu Global Ecology and Conservation.
Sexy zpěv
Ornitologové si ale všimli i dalších „pandemických“ změn u městských ptáků. Příklad: když ztichly ulice San Francisca, ptáci v nich začali zpívat jemněji a ve větším rozsahu.
„Dokud bylo město rušné, museli ptáci zpívat opravdu hlasitě. Jinak by jejich hlas nebyl slyšet. V období pandemie ale lidé přestali vycházet a auta přestávala jezdit. Hladina hluku se kvůli tomu snížila o padesát procent. Ptáci si proto mohli dovolit trilkovat daleko tišeji. Mohli také rozšířit svůj pěvecký rejstřík,“ popsala další zajímavost behaviorální ekoložka Elizabeth Derryberryová.
Ptáci podle ní ubrali na intenzitě zpěvu dokonce o třetinu. Jejich hlas byl přesto slyšet na více než dvojnásobnou vzdálenost. Byl tak mnohem víc „sexy“ pro ptačí nevěsty. Badatelka tyto změny popsala v článku, který vyšel v odborném žurnálu Science.
Autor: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Pixabay