Pudr a benzín

Co asi mají následující řádky společného se stejnojmenným filmem Voskovce a Wericha z roku 1931? Někdo by možná nadhodil, že pojítkem je „kočka“ Marta. A měl by do jisté míry pravdu, protože toto děvče se podobně jako skutečné kočky stává inspirací a ve filmu umožní strážníkovi a řidiči autobusu změnit životy a zažít něco nového a podstatně více vzrušujícího, než jim poskytoval život dosavadní, dokud se za zvláštních okolností nesetkali s Martou. 

Ano, je to tak, intimní setkání s kočkou vždy v člověku něco změní, i když se tomu mnozí brání, a někdo i dost dlouho. A to ji člověk ani nemusí vlastnit, stačí se s ní jen potkat. Mezi domy, na ulici, na návsi, u přátel, kde vykukuje zpod skříně anebo shlíží z okenního parapetu. Kočku lze potkat na benzínové pumpě i v restauraci. No, asi nejčastěji v restauraci rybí. V přístavu. Anebo na sýpce, ve stáji. Přestože v Bibli o kočce nikde není zmínka, s výjimkou té velké, lva. Ale dá se předpokládat, že v betlémské stáji kromě oslíka a volka, kteří dýchali na Ježíška, někde z koutku všechno pozorovala zvědavá kočička.

Z výše uvedeného by se mohlo zdát, že je výskyt koček na určitých místech podmíněný zejména nabídkou potravy, a to ať jde o potravu domácí, nebo o myšky či ryby. Výjimkou jsou asi místa, která voní benzínem. Ale v tomto případě bude nejspíš důvodů několik. V chladných, zejména zimních dnech, se kočky rády hřejí v blízkosti ještě teplého motoru. Proto řidiči pozor, když je třeba znovu jet, je dobré se pro jistotu podívat. Na mě jednou zpod otevřené kapoty vyskočil černý kocour. Pokud se ale kočky vyskytnou na benzínové pumpě, tak to, pravda, pro vůni benzínu asi nebude. Buď je zde venkovní bufet, nebo nějaká dobrá duše. U jedné pumpy nedaleko Mrtvého moře je krámek s kosmetikou a všemožnými krémy s minerály právě tohoto původu. A když zájemce o koupi přijde o trochu dříve, když paní teprve otevírá, stane se svědkem krmení „divé zvěře“, která vůbec není divá, ale velmi způsobná. 

V mnoha zemích kočky požívají respektu a nemají mezi lidmi nepřátel. Aspoň v Evropě a okolí, od Izraele přes Itálii po Alžírsko, či až na sever Evropy. Na jihu jsou asi kočky samostatnější a na člověka méně odkázané než v oblastech, kde řádně mrzne. Ale kočičí kožíšek, ten dovede pěkně izolovat. I když asi ne tolik jako kožich ledního medvěda, toho prý nelze zachytit ani termovizí.

Ale přece jen mají kočky s benzínem společného něco více. Nejen ty dvounohé, kterých využívají reklamní fotografové k propagaci nových motorek či automobilů. Kdo někdy viděl spočívat mourovatou, zrzavou, tříbarevnou, černou… anebo jinak zbarvenou kočičku na kapotě auta, za stěračem, na sedadle motorky, asi potvrdí, že něco tak elegantního dlouho nespatřil. Ano, elegance kočky a elegance motocyklu či automobilu spolu dokážou ladit. A kočky to dobře vědí. A kde jinde by člověk hledal lepší příklad než v Itálii? Když jsem si před výletem do Kalábrie četl v průvodci tvrzení, že zejména zde se dbá na dobré oblékání a že Reggio di Calabria je město módy, netušil jsem, že na eleganci zde dbají především kočky. Tu dvoubarevná dřímá za stěračem malého trendy fiátku ve Scille, to je tam, kde Odyssea ohrožovala obluda Skyla. Na Liparech lze spatřit Mourka na legendární Vespě, tom malém skútříku, na kterém jezdil Gregory Peck s Audrey Hepburn v Prázdninách v Římě. 
 
Anebo přímo v Reggio di Calabria malá černá kočička obdivovala Aprilii, nebo to byla Moto Guzzi? 
Když jsme ale u toho benzínu a automobilismu, pohoví si kočička i na elektromobilu či na sedadle elektrokola? Ale vlastně proč by ne? Ostatně ještě před pár desítkami let se kočka vyjímala i na žebřiňáku nebo bryčce. Ale křivka kapoty, to je přece jen jiná elegance. Každopádně ale elektromobily, elektrokola, ale i hybridy, tyto tiše se pohybující dopravní prostředky, pokud jich bude jezdit více, budou zřejmě znamenat zvýšené riziko pro volně žijící živočichy, a tudíž i pro kočky a lidi.

Inu, pro kočku je jakékoli vozidlo, bez ohledu na pohon, pohodlné a bezpečné jen když stojí. Ale to ona většinou dobře ví.

Josef Duben
povídka z knihy Věřím v kočku, a v život věčný
Celá kniha je ke stažení na webu Hoax