Nový trend: léčba mazlíčků konopím. Droga pomáhá hlavně při bolesti

UVNITŘ VIDEO. Studie ukázala, že léčebné konopí pomáhá zvířatům od bolesti. Třeba při zánětlivých chorobách kloubů.

Bylo to s ní zlé, říká Michael Fasman o své fence Hudson. Pes hodně trpěl bolestí, kvůli artróze přišel i o kus tlapky. „Byly dny, kdy nemohla ani vstát z pelechu,“ vypráví chovatel o fence portugalského vodního psa.

Pomohly až konopné kapky. „Začal jsem je fence dávat do jídla,“ přiznává muž. Po pár týdnech léčba přinesla výsledky. „Vypadá to, že jí je lépe. Bolesti ustoupily,“ říká s dojetím majitel. Hudson je podle něj znovu aktivní a šťastná. „Znovu může jít na procházku!“ raduje se Michael.

Dlouho chyběly důkazy

Podle veterinářů může léčebné konopí zvířatům skutečně ulevit. Stejně jako lidem. „Doposud ale stále chyběly studie, což je škoda. Nejprve je třeba doložit, že je tato droga nejenom účinná, ale i bezpečná. Tedy že nemá žádné vážné nežádoucí účinky,“ řekl před třemi lety, když příběh fenky zveřejnila agentura AP, Ken Pawlowski – člen Kalifornské asociace veterinářů (viz video níže).

Část vědců se proto na konopí zaměřila. S veterináři se spojil třeba tým badatelů z Baylor College of Medicine v Texasu. A první výsledky jsou na světě.

Podle vědců konopí skutečně tlumí bolest. Pomoci může právě třeba mazlíčkům se záněty kloubů. „Studie skutečně prokázala, že látka kanabidiol významně snižuje produkci zánětlivých molekul a s tím souvisejících imunitních buněk,“ uvedl vedoucí týmu Matthew Halpert z oddělení patologie a imunologie Baylor College of Medicine.


Doporučujeme: Mají plné misky a málo pohybu. Otylých mazlíčků s bolavými klouby přibývá


Lepší pohyblivost i jaterní testy

Zvířata podle něj byla po podání léku podstatně čilejší a spokojenější. Zvedla se jim nejenom pohyblivost, ale i nálada. Povzbudivé byly i výsledky laboratorních testů: po čtyřtýdenní léčebné kúře se psům zlepšil krevní obraz a stav jater a ledvin. „U devíti z deseti psů přetrvávaly přínosy léčby ještě dva týdny po jejím zastavení,“ dodal Halpert.

Současně doplnil, že účinek kanabidiolu byl rychlejší, pokud ho vědci zvířatům podali zapouzdřený v lipozomech – tedy v malých umělých váčcích, jenž se používají právě k podávání léčiv a zvyšují jejich vstřebávání.

Studii badatelé provedli na dvaceti psech s artrózou, kteří byli v péči veterinářů v Sunset Animal Hospital v Houstonu. Část zvířat dostala léky a část jenom placebo. Výsledky výzkumu pak badatelé zveřejnili v odborném časopise Pain. Výsledky podle vědců mohou posunout i výzkum bolesti u dalších mazlíčků a u lidí.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Pixabay