Mají plné misky a málo pohybu. Otylých mazlíčků s bolavými klouby přibývá

Přibývá mazlíčků s osteoartrózou – tedy poškozenými klouby. Počet psů s touto chorobou poskočil za deset let o 66 procent. U koček dokonce o 150 procent. Důvod? V polovině případů jsou za tím kila navíc. 

Nikdy nemá dost, stěžuje si na svou fenku chovatelka Markéta. Granule prý psovi nestačí, věčně něco žebrá z lednice. „Když na to přijde, je schopná schroupat i mrkev,“ popisuje žena.

Jakmile se ale fenka nasytí, rozvalí se pohodlně do křesla. Tam zůstane až do dalšího oběda či večeře. „Na procházky ji musíme doslova nutit,“ říká chovatelka.

Pes proto ve svých dvou letech váží přes pětatřicet kilogramů. To je o desetinu víc, než by správně měl. Není v kondici, problémy mu dělá i obyčejná chůze.

Poslední vyšetření navíc ukázalo, že trpí dysplazií kyčelního kloubu, která může vyústit až v osteoartrózu. „Podle veterináře to souvisí právě s obezitou,“ uzavírá chovatelka.


Doporučujeme: Mazlíci dohánějí své chovatele: cukrovku má až desetina psů a dvě procenta koček


Příběh mladé fenky je jako vystřižený z veterinárních učebnic. Alespoň těch nejnovějších.

Problém s obezitou má totiž v posledních letech až třetina tuzemských mazlíčků. „Uvádí se konkrétně u 24 až 34 procent všech psů,“ napsal časopisu Myslivost brněnský veterinář Jan Beránek.

Podobné je to i s kočkami. „I když tam se to liší podle toho, jestli běhají venku, nebo jsou to bytoví mazlíčci,“ podotýká veterinář. Kočky chované na gauči se potýkají s kily navíc až ve čtyřiceti procentech případů. Naopak venkovních šelem je obézních sotva desetina.

Zničené klouby

S obezitou se přitom pojí celá řada zdravotních problémů. Zvířata trpí například dušností. Desetina z nich má cukrovkou nebo choroby srdce. Přibývá také potíží s pohybovým aparátem – rozmáhá se například zmíněná osteoartróza.

Jak moc je situace vážná, ukazuje čerstvá zpráva veterinářů z Banfield Pet Hospital. To je hustá síť klinik, která se v Americe stará o více než 2,7 milionu domácích mazlíčků. Veterináři v ní varují, že počet psů s osteoartrózou narostl jen během posledních deseti let o 66 procent. „Bolestivé záněty kloubů už tak trápí více než šest procent psů,“ uvádějí.

Koček s onemocněním kloubů napočítali více než procento. „Přitom v minulosti se kočky s osteoartrózou prakticky nevyskytovaly,“ upozorňují veterináři.


Doporučujeme: Těsto, čokoláda nebo ořechy. Jídlo může mazlíčka i zabít


Rozpohybujte své mazlíky

Co s tím? Podle odborníků je to stejné jako u lidí: klíčový je pohyb a zdravá strava. „Protože čím méně kil s sebou zvíře vláčí, tím méně namáhá svůj pohybový aparát,“ připomínají veterináři z kliniky Metropolvet.

Psi by proto měli pravidelně chodit na procházky.

S kočkami, které žijí výhradně v bytě, by si zase měli lidé často hrát. „Dobré je také to, když jim doma připravíme různé schovávačky a prolézačky – aby se mohly pohybovat ve výškách,“ radí veterináři.

Pokud už mazlíček problémy má, měli by se lidé poradit s veterinářem. Ideálně i s fyzioterapeutem, který jim navrhne vhodnou sadu cviků. „Tedy takovou, která zvířeti neublíží, ale naopak zlepší tonus svalů a hybnost kloubů,“ vysvětlují zvěrolékaři.  Pohyb takového mazlíčka by měl být častější, ale kratší. Vhodné jsou také masáže.

Hřejivý ručník a klid

Nemocné zvíře navíc potřebuje i teplo a sucho. „Můžete ho vybavit třeba hřejivým kusem oblečení nebo přikrývat dekou. Pomůže mu i nahřátý ručník, který nabídne úlevu od příznaků osteoartrózy,“ uvádí na svém webu klinika.

Veterinář pak může předepsat léky proti bolesti, případně další medikamenty mírnící postup onemocnění. V některých případech doporučí i operaci postiženého kloubu. „Což je samozřejmě vždy nutné konzultovat se specializovaným ortopedem,“ dodává klinika.


Doporučujeme: Zvíře bolest dlouho skrývá. Nechce se stát kořistí


Utrápené klouby

Co je to vůbec osteoartritida? Jde o onemocnění kloubu, při kterém se opotřebovávají a zanikají chrupavky. Konce kostí, které mají chrupavky chránit, se kvůli tomu obrušují. Vznikají na nich ostré výrůstky – takzvané ostruhy. Ty klouby i tkáně v okolí ještě víc ničí. Klouby jsou pak  při pohybu citlivé a bolí. Zvíře je ztuhlé, polehává a při chůzi kulhá.

Mezi hlavní příčiny patří dědičnost, věk zvířete, ale také obezita. Zvíře se přitom podle veterináře Beránka považuje za obézní, pokud váží o pětinu více, než uvádějí plemenné standardy.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Pixabay

Problém zvaný osteoartróza:

Podívejte se, jak pomáhá pejskům s dysplazií kloubu vodní rehabilitace. Video pořídilo centrum QUA-DOG:


Doporučujeme: Nový trend: léčba mazlíčků konopím. Droga pomáhá hlavně při bolesti