Řecko v plamenech: lidé bojují o životy zvířat, skáčou za nimi i do ohně

Tisíce želv, lišek, psů a ptáků se jim přesto zachránit nepodařilo. Na požár doplatili i daňci, kteří jsou považovaní za patrony ostrova Rhodos. 

Lidé je sem přivezli už v byzantských dobách. Daňci je prý měli chránit před hady, kteří nesnášejí jejich zápach. Od té doby se tito sudokopytníci stali symboly a patrony celého ostrova. Mají dokonce dvě majestátní sochy na sloupech v přístavu Mandraki 

Dnes ale hoří v plamenech. Stejně jako celý Rhodos. K mnoha z nich se pomoc lidí nedostala. Jak ukazují srdceryvná videa na sociálních sítích, řada daňků evrropských při požárech zahynula. Jejich na troud spálená těla lemují okraje cest i cypřišových lesů.



S plameny marně bojují i další zvířata. „Srdce usedá nad záběry nebohých želv, které ohni nedokázaly uniknout. Ve spálených lesích se jich našly stovky,“ popisuje zkázu ostrova šéfka Mezinárodního fondu pro dobré životní podmínky zvířat Céline Sissler-Bienvenu.

Na Rhodosu uhynuly i lišky, ptáci, dobytek, psi a kočky. Některé podlehly popáleninám, další se udusily kouřem. Ochránci zvířat řešili i případy supů a pelikánů, kteří zase zkolabovali poté, co zhltali příliš velké množství slané mořské vody, do které se přiletěli zachránit.

„Ve městech zase lemovaly chodníky stovky malých ptáčat, která jejich rodiče v zoufalství předčasně vyhodili z hnízda, aby se v nich neupekla. Teplota na budovách, kde si hnízda postavili, totiž dosahovala až 60 stupňů Celsia,“ popisují dobrovolníci z organizace Anima.



Doporučujeme: Z ohnivého pekla v Argentině prchají tisíce vyděšených zvířat


Ochránci zvířat se snaží pomoci alespoň některým z nich. A to nejenom na Rhodosu, ale i v dalších místech Řecka, kde zuří požáry. Podle Céline Sissler-Bienvenu jich bylo v jeden okamžik po celé zemi až padesát.

„Sbírají přeživší ptáky, želvy i další tvory a nosí je do provizorních nemocnic. Dva dobrovolníci dokonce riskovali své životy, skočili do plamenů a zachránili alespoň sedm psů a jednu kočku z hořícího útulku v Lagonisi na jihu Řecka. Sami přitom utrpěli četné popáleniny,“ popisuje Céline Sissler-Bienvenu.

Jen co se podaří oheň z některé oblasti vyhnat, lidé tam zvířatům nosí potravu a vodu. Nechávají jim na zemi koše s ovocem a zeleninou, k nim přidávají kbelíky s vodou. Krajina se totiž změnila na popelavou poušť. Zvířata, kterým se podařilo prchnout před plameny, by tam bez pomoci lidí nakonec uhynula hladem a žízní.

Snaží se pomoct i řecké ministerstvo vnitra. Vyzvalo obyvatele zasažených oblastí, aby se pokusili evakuovat nejenom sebe, ale i svá zvířata. Pokud to sami nezvládnou, mohou si přivolat záchranáře, kteří jim s jejich zvířaty pomohou. Naloží je a přemístí do bezpečí.  



Zdroje: server Metro, organizace Animal Survival International, server International Fund for Animal Welfare, list Greek City Times.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: organizace Anima