Stane se Švýcarsko první zemí, která zakáže testy na zvířatech? Rozhodne referendum

Řekněte „ne“ dalším pokusům na živých tvorech, vyzývají Švýcary ochránci zvířat. Kruté testy už podle nich nejsou potřeba, vědci se mohou spolehnout i na jiné metody. Část veřejnosti už přesvědčili. Jestli ale jejich návrh schválí většina, ukáže nedělní referendum. 

Pokud aktivisté uspějí, stane se Švýcarsko první zemí na světě, která pokusy na zvířatech zakáže.

„Testování na zvířatech je kruté a zbytečné. Jsem si jist, že už tu máme úplně jiné a přesnější metody,“ vysvětlil důvod svého boje iniciátor lidového hlasování a lékař ze severovýchodního Švýcarska Renato Werndli.

Lidé už by podle něj neměli zvířata vykořisťovat, doba se změnila. „Pokud jde o vývoj léků, můžeme se spolehnout na buněčné membrány, počítačové simulace a biočipy schopné odhalit obrovské množství biochemických reakcí,“ vyjmenovává alternativní metody lékař.


Doporučujeme: Další průšvih španělské laboratoře. Kromě týrání zvířat také falšovala výsledky


Foto: Freepik

Nejde ale jen o zvířata. Znění jeho návrhu počítá i se zrušením experimentů na lidech. Nepřibližuje ale, jestli by se zákaz vztahoval jen na medicínu a biologii, nebo by zahrnoval i jakékoliv další testy psychologické či sociologické.

Renato Werndli rovněž chce, aby se do Švýcarska přestaly dovážet jakékoliv výrobky, které se od přijetí nových pravidel otestovaly na zvířatech. „Peníze, které nyní stát posílá na testování na zvířatech, by měl věnovat spíš výzkumu bez těchto pokusů,“ přidává švýcarský lékař.

Jeho iniciativu podporuje asi 80 organizací a firem, které působí v oblasti dobrých životních podmínek zvířat, ochrany životního prostředí a alternativní medicíny. Sehnal také dostatečný počet podpisů od lidí, díky čemuž se nyní může konat referendum.

Přesuneme vývoj jinam

Vláda a švýcarský farmaceutický průmysl ale naopak nesouhlasí. Například ředitel nadnárodní společnosti Interpharma Rene Buholzer řekl agentuře Reuters, že pokud zákaz projde, zastaví vývoj nových léků a všechny společnosti i pracovníky přestěhuje do zahraničí.

„Výzkum léčiv a klinické studie v nemocnicích už by nebyly možné,“ uvedl a připomněl, že farmaceutický průmysl generuje téměř polovinu švýcarského exportu.

Návrh lékaře Werndliho proto asi moc šancí nemá. Podle posledních průzkumů veřejného mínění si přeje úplný zákaz testování na zvířatech jen 26 procent švýcarských voličů.


Doporučujeme: Skončí utrpení zvířat? Firma vyvinula buněčné mebrány, které nahradí živé tvory


Ve švýcarských laboratořích každoročně zahyne kolem 600 tisíc zvířat. Třeba loňské statistiky jich zahrnují více než 550 tisíc. Jsou mezi nimi především myši a krysy, vědci ale k pokusům použili i 4,6 tisíce psů, 1,5 tisíce koček a 1,6 tisíce koní. Statistiky vzpomínají i opice, krávy, prasata, ryby nebo ptáky.

O návrhu, který se pokouší zastavit testování na zvířatech, se proto ve Švýcarsku nehlasuje poprvé. Jde už o čtvrtou podobnou iniciativu v historii Švýcarska. Všechny sice získaly potřebnou podporu ze strany veřejnosti, nakonec ale žádná z nich v referendu neuspěla.

Foto: Freepik

O konci laboratorních pokusů na zvířatech stále častěji mluví i ochránci přírody a vědci z jiných zemí. Třeba podle amerického toxikologa a farmakologa Thomase Hartunga, který šéfuje Centru pro alternativy k testování na zvířatech při Univerzitě Johnse Hopkinse, jde o přežitek a zastaralou praxi.

„Je třeba zahájit revoluci, v rámci které se lidstvo konečně posune od více než padesát let starých a nespolehlivých testů na zvířatech k modernímu používání tkáňových kultur a umělé inteligenci,“ uvedl.

Zkreslené výsledky

„Bohužel spousta kolegů tuto nutnost stále nechápe. Jak ukazují poslední statistiky použitých zvířat, lidé stále slepě utíkají k opičím modelům, místo aby kriticky zhodnotili, jak validní nakonec jejich výzkum bude,“ uvedl dál v magazínu Science.

V řadě případů se přitom podle něj ukáže, že jsou poznatky získané u pokusných zvířat na člověka nepřenosné. „Experimenty často přinesou zkreslené údaje o tom, jak budou léky působit u lidí. Zvířata se totiž od lidí významně liší,“ vysvětlil.


Zdroje: Yahoo News, The Federal Council, SWI swissinfo.ch, Science.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik