Toulavý kocour hledal jídlo, chytil se do plechovky. Zvířatům s podobným osudem pomůže akce v Brně

Výtěžek z charitativní akce, která se koná v sobotu 12. srpna v Brně na Šelepce, poputuje na činnost několika prověřených kočičích útulků. Ty se aktuálně starají o 1092 opuštěných zvířat.

Našli ho doslova za minutu dvanáct. Hlavu měl uvězněnou v plechovce, skoro nemohl dýchat. „Byl také dehydrovaný a vyčerpaný,“ vzpomínají na toulavého černého kocoura dobrovolníci z Kočičího azylu Znojemsko. Zvíře mělo rovněž těžce poraněnou tlapku. „Jak se kocour snažil ze své pasti vysmeknout, zřejmě ji vsunul do konzervy a způsobil si otevřenou zlomeninu,“ pokračují pracovníci spolku. Ošklivě si zpřetrhal vazy a tlapka mu visela jen na kousku kůže. „Vypadal opravdu žalostně,“ popisují.

Příběh tohoto tuláka z Moravy má dobrý konec: veterinářka ho ze sevření plechovky vysvobodila a amputovanou tlapku mu ošetřila. Zvíře už tak má jedinou starost: musí se co nejrychleji zotavit. Další stovky koček ale o život stále bojují. Pomáhají jim v tom právě dobrovolníci ze soukromých útulků. „Obce se totiž většinou o kočky nezajímají,“ tvrdí Lenka Němcová a současně zakladatelka Charitativního kočičího spolku Kryšpín. Upozornit na to má její akce, která se bude konat v soboru 12. srpna v Brně na Šelepce.


Doporučujeme: Kastrujte a očkujte potulné kočky. Zaplatíme to, vzkazuje španělská vláda obcím


Foto: Freepik

„U příležitosti Mezinárodního dne koček, který se slavil 8. srpna, jsme se rozhodli uspořádat velkou charitativní akci. Tou chceme upozornit na neutěšenou situaci toulavých koček a současně podpořit prověřené soukromé útulky,“ říká pořadatelka akce Lenka Němcová.

Výtěžek dostanou útulky

Na brněnské Šelepce podle ní bude k vidění spousta zajímavých věcí – například výstava kočičích koláží od výtvarnice Kateřiny Dubovcové nebo filmový dokument z nejdéle fungujícího kočičího útulku na Moravě. Návštěvníci si také budou moci nakoupit v charitativním bazárku, a to třeba potřeby pro mazlíčky nebo rukodělné výrobky. „K dispozici bude i kočičí miniporadna,“ přibližuje dál Lenka Němcová.

Peníze, které lidé na akci utratí, poputují právě na činnost mnoha dobrovolníků, jenž se starají o toulavé kočky. „Nikdo jiný to totiž nedělá. Třeba v Jihomoravském kraji není žádný čistě obecní kočičí útulek a podobně to vypadá i ve většině dalších regionů v Česku,“ říká Němcová.


Doporučujeme: Lidé běžně topí koťata, i když je to trestné. Ať obce kočky raději kastrují


Toulavých koček je přitom podle ní víc než psů. „Třeba jen deset moravských útulků, které chceme podpořit, pečovalo k 21. červnu tohoto roku o 1092 koček,“ přibližuje pořadatelka akce. Nebýt těchto spolků a útulků, ocitla by se prý všechna tato zvířata bez pomoci.

Charitativní kočičí spolek Kryšpín vznikl v Brně během covidové pandemie. Jako svůj cíl si vytkl „učinit svět o chlup lepším“. Pořádá proto sbírky, charitativní aukce a benefice. Spravuje také vlastní e-shop. Z výtěžku své činnosti pak finančně podporuje několik prověřených kočičích útulků. Za dobu své existence už jim rozdal skoro 2,5 milionu korun.



Zdroj: Charitativní kočičí spolek Kryšpín, facebooková stránka Kočičího azylu Znojemsko.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto je ilustrační. Zdroj: Freepik