Vědci bijí na poplach: ohrožených druhů přibývá. Primátů vyhyne až polovina
Počet zvířat a rostlin, kterým hrozí vyhynutí, se za posledních osm let zdvojnásobil. Experti jich napočítali více než 120 tisíc. Za pár let už nemusíme potkat třeba křečka polního nebo lemury. Oceány přijdou o velrybu černou.
Tisíce lemurů končí na talíři nebo v klecích soukromých chovatelů. Další hynou v plamenech požárů, kterými si lidé opatřují zemědělskou půdu.
Lemuři mizí i přesto, že jde o kriticky ohrožená zvířata – dostala se až na červený seznam Mezinárodního svazu ochrany přírody (IUCN), který ohrožené druhy mapuje. Podle expertů se může za pár let ztratit až třetina všech druhů lemurů. „Jen za jeden jediný rok přibylo na červeném seznamu třináct dalších druhů lemurů,“ varuje čerstvá zpráva IUCN.
Krůček od vyhynutí
Lemuři nejsou jedinými zástupci zvířecí říše, jejichž situace se za poslední rok zhoršila. Podle expertů je v Africe ohrožena dokonce polovina všech primátů. „Vyhynutí hrozí 54 druhům z celkových 103,“ uvádí přímo zpráva Mezinárodního svazu ochrany přírody (IUCN).
Jen krůček od záhuby je i velryba černá (Eubalaena glacialis), která dřív v hojných počtech obývala severní část Atlantiku. Dnes? Ve vodách oceánu se pohybuje sotva 250 kytovců. Jejich populace klesla za dvanáct měsíců o 15 procent.
„Velryby většinou umírají tak, že se zapletou do nastražených nebo opuštěných rybářských sítí. Další podlehnou zraněním, která utržily po střetu s loděmi,“ uvádí šéf Mezinárodního svazu ochrany přírody (IUCN) Grethel Aguilar. V letech 2012 až 2016 takové „nehody“ usmrtily dokonce 26 z 30 uhynulých kytovců.
Křečkům klesá plodnost
Pokud jde o Evropu, tak z té mizí křeček polní (Cricetus cricetus). Lidé ho vytlačili už ze tří čtvrtin původního území. Vědci očekávají, že do třiceti let ho nepotkáme nikde.
Křečkovi totiž klesá plodnost. „Zatímco v minulosti mívala samice křečka v průměru dvacet potomků ročně, dnes se samicím rodí jen asi pět až šest mláďat ročně,“ uvádí Grethel Aguilar. Důvody zoologové neznají. Předpokládají ale, že těmto zvířatům nesvědčí monokulturní zemědělství, při kterém se velké lány polí osázejí jen jednou jedinou plodinou. Křečkům pak mohou kvůli nedostatečně pestré stravě chybět některé důležité vitaminy. Vadit jim může také globální oteplování a znečištění krajiny světelným smogem.
Šéf Mezinárodního svazu ochrany přírody (IUCN) Grethel Aguilar proto apeluje na lidi, aby svůj přístup k přírodě změnili. A to dramaticky. „Je třeba okamžitě hledat alternativní a udržitelné způsoby živobytí,“ řekl.
Doporučujeme: Zvířata masově vymírají. Hubí je klima, lov i zemědělství
Které druhy už možná za pár let neuvidíme? Proklikejte se naší fotogalerií:
Autor: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Pixabay
Zdroje dalších fotografií – viz jednotlivé snímky