VIDEO: Jako když se lidé dívají na televizi. Šimpanzi sedí u promítacího plátna a přikusují k tomu salát

Jako když lidé sledují v televizi detektivku: šimpanzi ze Safari Parku ve Dvoře Králové sedí poklidně na kládě, sledují dění na obrazovce a přikusují k tomu salát.

Promítá se jim totiž zajímavá reality show. Mohou z pohodlí svého domova sledovat, co se děje v šimpanzí tlupě v úplně jiné zoo. Ošetřovatelé je totiž propojili s hodonínskou zoologickou zahradou takzvaným „ŠimpanZoomem“. Opičáci na obou koncích se tak mohou vzájemně pozorovat.

A líbí se jim to. „Zejména samice M, naše nejmladší členka skupiny, často na hodonínské šimpanze hrozí a předvádí jim nejrůznější projevy dominance. Občas se výhružně zhoupne ke sklu, nebo na něj zabuší,“ říká mluvčí Zoo Dvůr Králové Michal Šťastný. To není podle ošetřovatelů vůbec nic překvapivého, protože setkání dvou rodin šimpanzů by v přírodě pravděpodobně nebyla nijak harmonická situace.


Doporučujeme: Opičáci online: V přímém přenosu pozorují tlupu šimpanzů z jiné zoo


Objevily se ale i jiné pokusy o kontakt, například náznaky svádění. Šimpanzi z obou tlup také občas chodí druhé skupině ukázat, co dostala k jídlu. „Případně sledují, jak ošetřovatelé uklízí vzdálené expozice,“ podotkl Šťastný. 

Ostatně, podívejte se sami:

 

Text: Jan Lischka
Foto: Safari Parku Dvůr Králové
Video: Safari Parku Dvůr Králové