Opičáci online: V přímém přenosu pozorují tlupu šimpanzů z jiné zoo
UVNITŘ VIDEO. Běžně jsou zvyklá na davy návštěvníků. Poslední čtyři měsíce, stejně jako část roku 2020, ale za zvířaty do zoo chodili jen jejich ošetřovatelé. Zoologické zahrady se proto snažily vymyslet zvířatům program, který by je zabavil.
Třeba Safari Park ve Dvoře Králové uspořádal pro svoje šimpanze videopřenosy. Promítal jim, jak se má další rodina primátů v jiných českých zoo, například v Hodoníně.
Od konce března se tak mohli navzájem pozorovat dvě tlupy šimpanzů žijící od sebe zhruba 250 kilometrů. V čase, kdy zahrady zely prázdnotou, to bylo pro lidoopy více než příjemné zpestření.
Doporučujeme: Jak se žije v zoo bez lidí? Surikatám návštěvníci chybí. Tučňákům jsou prázdné areály jedno
„Pro dvorské šimpanze nejde o nic nového, protože před ŠimpanZoomem do Hodonína už jeden podobný byl, a to z Brna. Přenos je pro ně ale stále atraktivní. Zejména tím, že jde o živou záležitost v reálném čase,“ uvedl mluvčí Zoo Dvůr Králové Michal Šťastný.
Zároveň dodal, že i když je pro šimpanze vždy zajímavější jídlo, najdou si občas zvířata chvilku i na to, aby se podívala, co je na „druhé straně“ nového. „Zejména samice M, naše nejmladší členka skupiny, často na hodonínské šimpanze hrozí a předvádí jim nejrůznější projevy dominance. Občas se výhružně zhoupne ke sklu, nebo na něj zabuší,“ přiblížil mluvčí.
To podle ošetřovatelů není nic překvapivého, protože setkání dvou rodin šimpanzů by v přírodě pravděpodobně nebyla nijak harmonická situace.
Objevily se ale i jiné pokusy o kontakt, například náznaky svádění. Šimpanzi z obou tlup také občas chodí druhé skupině ukázat, co dostala k jídlu. „Případně sledují, jak ošetřovatelé uklízí vzdálené expozice,“ podotkl Šťastný.
Unikátní projekt
Pro hodonínskou čtyřčlennou skupinu byl ale nový pohled do jiné expozice novinkou. A přímý přenos zaujal i ji. „Už od prosince jsme byli – stejně jako ostatní zoo – pro veřejnost uzavřeni, proto se dalo očekávat, že šimpanze tato novinka přiláká. Jedná se o zvídavá a inteligentní zvířata, kterým návštěvníci v zahradě chybí,“ přiznala mluvčí Zoo Hodonín Marie Blahová.
Podobný unikátní projekt vedení zoo v Hodoníně vyzkoušelo již v roce 2013. Jeho autorem byl nynější ředitel zahrady Martin Krug, který v té době působil ve vedení zoo druhým rokem. „Tenkrát jsme se inspirovali studií, ve které vědci sledovali reakce goril na promítané fotografie ostatních jedinců. V některých případech došlo k lásce na první pohled,“ popsal ředitel.
Jak se co dělá v přírodě
Před osmi lety však nebyl šimpanzům promítán přímý přenos, jako je tomu u stávajícího projektu, ale autentické záběry z volné přírody.
„Tehdy byla motivací především snaha navrátit tyto lidoopy k jejich přirozenému chování, o kterém po dobu života v lidské péči neměli ani tušení,“ vysvětlil Krug. Cílem současného projektu je především rozptýlení pro šimpanze v liduprázdných zoo.
Doporučujeme: Covidem se nakazily gorily v zoo. Zdecimované populaci může dát pandemie poslední ránu
Už první část ŠimpanZoomu, kdy se v letošním březnu spojily tlupy ve Dvoře Králové a v Brně, se setkala s obrovským ohlasem médií na celém světě. Bonnie, Babeta nebo Dingo se stali hrdiny stovek článků a reportáží na CNN, v Guardianu nebo People.
Mimořádný projekt, který se zoologickými zahradami připravil umělec Pavel Cupák, si našel fanoušky od Taiwanu, Číny a Indie přes Jihoafrickou republiku, celou Evropu až do Bostonu, New Yorku nebo Toronta. Všichni lidé byli svědky zajímavých příhod mezi šimpanzi, ale také se dozvěděli o problémech, v kterých se ocitly všechny zoologické zahrady v Česku.
Ty kvůli koronavirovým uzávěrám nemohly přes 200 dnů přivítat návštěvníky. Chov a péče o ohrožená zvířata přitom vyžadují stále stejné náklady, a zoo se tak dostaly do velkých finančních nesnází.
Tomu je však od pondělí konec a návštěvníci, byť v omezeném množství, mohou opět zavítat do svých oblíbených zoologických zahrad.
Podívejte se, jak se šimpanzi přímými přenosy baví:
Text: Jan Lischka
Úvodní foto: Safari Park Dvůr Králové
Video: Safari Park Dvůr Králové