Úřady stoply činnost madridské laboratoře. Šokovalo je video, kde zaměstnanci týrají zvířata

Jsme v šoku. Něco tak strašného jsme ještě neviděli. Činnost laboratoře Vivotecnia s okamžitou platností pozastavujeme, oznámilo včera Madridské autonomní společenství. Reagovalo tak na záběry, na kterých zaměstnanci zmíněné laboratoře úmyslně týrají zvířata.

Opice se zoufale zmítá na stole, obličej má sevřený hrůzou. Za ruce a nohy ji drží čtyři zaměstnanci laboratoře. Než začne samotný pokus, jeden z nich jí něco posměšně maluje na genitálie.

V dalších záběrech se objevují zubožená zvířata. Nejprve pes ležící v kalužích krve, později dokonce pověšený u stropu hlavou dolů. Následují králíci s propíchnutýma očima. Lidé jim z bulvy odebírají vzorky naprosto bez anestezie, králíci jsou při plném vědomí. 

Se všemi zvířaty se zachází nevybíravě a krutě. Zaměstnanci je bijí do hlavy, hrubě jim nadávají a posmívají se jejich neštěstí. Při manipulaci s nimi třesou a házejí. Laboratorními krysami dokonce rychle točí ve vzduchu, zatímco je drží za ocas.

Padlo několik trestních oznámení

Všechny tyto drastické záběry pořídila v jedné ze španělských laboratoří nevládní organizace Cruelty Free International. Podle šéfky organizace Katy Taylorové šlo konkrétně o laboratoř Vivotecnia sídlící v Madridu. Zacházení se zvířaty podle ní natočil spolupracovník organizace, který současně případ oznámil úřadům. V uvedeném zařízení pracoval v letech 2018 až 2020.

Video vyvolalo obrovskou vlnu kritiky. Okamžitě na něj zareagovaly i madridské úřady. „Po zhlédnutí jsme se rozhodli poslat do zmíněné laboratoře inspekci. Vzhledem k tomu, že se podezření ukázala jako důvodná a inspekce zajistila i potřebné důkazy, nařídili jsme činnost laboratoře dočasně pozastavit,“ uvedla madridská regionální vláda. Jakékoliv další experimenty už podle ní laboratoř zahajovat nesmí.

Všechna zvířata, která se aktuálně ve Vivotecnii nacházejí, současně úřady nařídily převézt do jiných zařízení. „Tam zůstanou pod dohledem a neustálou péčí veterináře,“ stojí v prohlášení.

Případem se současně začala zabývat policie. S trestním oznámením na ni totiž obrátilo dokonce několik ochranářských organizací. „Ta hrůza nemůže zůstat bez trestu. Záběry šokovaly doslova celou společnost,“ uvedla například organizace Animalist Party. Pod výzvu, která volá po definitivním zavření výzkumné laboratoře Vivotecnia, se jen během víkendu podepsalo 165 tisíc lidí.


O případu jsme psali i zde:  Bití do hlavy, vláčení, nadávky. Aktivisté natočili týrání zvířat v laboratoři


K videu se znovu vyjádřil i generální ředitel laboratoře Vivotecnia Andres König. Nad událostí vyjádřil obrovské politování. „Zhlédl jsem pořízené záběry a nechaly mě zděšeného,“ uvedl. Jednání zaměstnanců onačil za „obzvlášť šokující a proti veškerým protokolům společnosti“.

„Je evidentní, že se k pokusným zvířatům nechovali s patřičnou úctu a nesnažili se zabránit jejich utrpení a stresu,“ dodal König. Vyjádřil také přesvědčení o tom, že šlo o momentální selhání konkrétních zaměstnanců, nikoliv běžnou praxi.

Psi v kalužích krve
Foto: Cruelty Free International

Šéfka nevládní organizace Cruelty Free International Katy Taylorová chce ale zvednout debatu o úplném zákazu testování toxicity na zvířatech.

„Protože tyto záběry nám opět ukazují, jak temné a hrůzné toto testování je,“ komentovala zveřejněný dokument a dodala: „Evropská komise nám říká, že směrnicí 2010/63 chrání laboratorní zvířata. Říká také, že vytvořila strategii, díky které mohou laboratoře od použití živých zvířat upustit a přejít na jiné metody. Ovšem ve skutečnosti nedělá ani jedno.“


Doporučujeme: Skončí utrpení pokusných zvířat? Češi vyvinuli buněčné mebrány, které nahradí živé tvory


Podle řady organizací je přitom testování na živých zvířatech už jen krutým přežitkem. „Široká veřejnost ho sice stále chápe jako nutné zlo, kterému se s ohledem na naši vlastní bezpečnost nelze vyhnout a bez kterého bychom neměli například nové léčebné postupy pro nemocné, to už ale dávno neplatí,“ uvádí třeba Barbora Bartušková Večlová ze Svobody zvířat.

V řadě případů se totiž podle ní nakonec ukáže, že jsou poznatky získané u pokusných zvířat na člověka nepřenosné. „Zcela logicky. Zvířata se od lidí významně liší, a to svou anatomií, fyziologií i metabolismem,“ vysvětluje aktivistka.

Krutý přežitek

Dokládá to i řada příkladů z minulosti. Třeba na přelomu padesátých a šedesátých let světem otřásla takzvaná thalidomidová aféra. Po léku, který měl původně tišit ranní nevolnosti těhotných žen, zůstaly tisíce mrtvých či zmrzačených dětí. Některým chyběly dlouhé kosti v končetinách, takže jim prsty nasedaly přímo na rameno. Další neměly vyvinutý trávicí systém. „Lék byl přitom nadstandardně klinicky prozkoušen na stovkách zvířat nejrůznějších druhů,“ vzpomíná na tento skandál expert na nežádoucí účinky léků Josef Suchopár.

Známá je podle něj i tragédie z roku 2006, kdy zase skončilo na jednotce intenzivní péče šest Britů po testu nového preparátu proti artritidě. S omezením testů na zvířatech proto i Suchopár souhlasí. „Samozřejmě to neplatí beze zbytku, stále jsou případy, kdy se výzkum bez použití pokusného zvířete neobejde, je jich ale stále méně. Například při testování toxicit nebo transportu nějakého léku v těle člověka už je testování na zvířatech skutečně zbytečné a překonané,“ uvádí.

Varování: video je nevhodné pro děti a citlivé povahy.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Cruelty Free International
Video: Cruelty Free International