Psi žárlí, i když svého páníčka při „nevěře“ nevidí

UVNITŘ VIDEO. Většina psů žárlí. Scénu svému páníčkovi ztropí i tehdy, když ho při „nevěře“ nevidí. Stačí, že si mazlení s potenciálním konkurentem jenom představí. Podle vědců to znamená, že jsou psi schopni sebeuvědomění.

„Stačí, abych na sousedovic fenku jenom promluvila, a náš pes se může zbláznit,“ popisuje žárlivost svého německého ovčáka chovatelka Alice. Pes na ni prý začne okamžitě štěkat a skákat. Nevrle do ní šťouchá čumákem.

„Pokud je pes přivázaný na vodítku, všechno je ještě horší. Tahá mě a okusuje, jednou začal dokonce i vrčet,“ říká žena. Zvíře podle ní nepřestane, dokud se konkurentka nevzdálí z dohledu.

Podobně to má až osmdesát procent psů, uvádějí experti na chování zvířat. Vyplynulo to z několika různých průzkumů. „Jakmile páníček zavdá příčinu k žárlivosti, psi mu zkrátka neváhají ztropit scénu. Dost se v tom podobají dětem,“ přibližuje jejich výsledky Amalia Bastosová z Univerzity v Aucklandu.


Doporučujeme: Jak vypadá byt očima mazlíčka? Podívejte se, co vidí kočka, pes nebo tarantule


V posledním experimentu dokonce vyšlo najevo, že pes nemusí svého majitele při „nevěře“ ani vidět. Stačí, když si mazlení s potenciálním sokem jenom představí.

„Udělali jsme pokus, při kterém jsme psovi pohled na páníčka s potenciálním sokem zahradili překážkou. Pes tak nemohl vědět, co se za zábranou děje a jestli tam vůbec nějaké další zvíře je. Přesto vyváděl úplně stejně, byl velice neklidný,“ říká badatelka. Páníček totiž předstíral, že se s nějakým dalším psem skutečně mazlí. Z osmnácti zkoušených psů nenechala daná situace chladného ani jednoho.

„Toto psí chování jednoznačně dokazuje dvě důležité věci: nejenom to, že jsou psi schopni žárlit, ale i to, že si uvědomují sami sebe. U lidí je totiž žárlivost považována za něco, co je úzce spojeno se sebeuvědoměním,“ komentuje výsledky experimentu Amalia Bastosová. Svá zjištění publikovala v odborném časopise Psychological Science. 


Doporučujeme: Užívá váš pes antibiotika? Pak se vyhněte BARFování. Psovi týden kupujte třeba konzervy


Podívejte se, jak probíhal celý psí experiment:

 

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik
Video: Association for Psychological Science