Užívá váš pes antibiotika? Pak se vyhněte BARFování. Psovi týden kupujte třeba konzervy

Pokud váš pes užívá antibiotika, nedávejte mu syrové maso a kosti. Na chvíli se BARFování vyhněte a vraťte se k němu až po skončení léčby. Jinak posílíte takzvanou antibiotickou rezistenci – tedy odolnost bakterií vůči lékům. Důvod? Ve střevech a trusu mazlíčků krmených syrovou stravou už nyní takové bakterie jsou. Jde konkrétně o e.coli, která způsobuje úporné průjmy a záněty močových cest. Takových bakterií je podle vetrinářů v útrobách psů asi pětina. Přítomnost dalších antibiotik jejich odolnost jen zvýší.

Na začátku to byl jen nenápadný průzkum čtyř švédských veterinářů. Ti se rozhodli, že srovnají složení střevní mikroflóry různě krmených psů. Zajímalo je hlavně to, jak se liší útroby mazlíčků krmených syrovou stravou a granulemi.

Oslovili tedy padesát pejskařů z malého města Ultuna na jihu Švédska a rozdělili je na dvě skupiny. Do první zařadili mazlíčky krmené masem, vnitřnostmi a kostmi (tedy BARFem). V druhé se ocitla zvířata přežívající na granulích. Od všech veterináři odebrali jejich trus a podrobili ho důkladné analýze.


Doporučujeme: Místo stehýnka moučný červ. Psy a kočky čeká změna jídelníčku


Foto: Freepik

Výsledek byl jednoznačný: psi krmení syrovým masem, vnitřnostmi a kostmi měli střevní mikroflóru daleko rozmanitější. Měli v ní také hojně zastoupenou bakterii Escherichia coli (e.coli).

U psů krmených granulemi byl trus zamořený těmito bakteriemi jen asi v šestnácti procentech případů. Naopak u zvířat krmených syrovým masem jsme e.coli našli ve dvaapadesáti případech. Tedy třikrát častěji,“ uvedla k tomu veterinářka Ellinor Runesvärd ze švédské University of Agricultural Sciences.

Banální infekce budou zabíjet

V tom by nebyl za normálních okolností vůbec žádný problém. „Střevní mikroflóra se totiž běžně skládá ze zhruba tisícovky bakterií na gram a její součástí bývají také zmíněné kolonie bakterie e.coli,“ podotýká švédská vědkyně.

Jenomže pětina těchto bakterií se ukázala jako rezistentní na antibiotika. To znamená, že už na ně nefungují léky. „Testované kmeny bakterie e.coli byly rezistentní na ampicilin, cefotaxim a ceftazidim,“ přibližuje veterinářka.

Pokud se takové bakterie dostanou někam, kam nemají, mohou zapříčinit infekce, které pacienta ohrozí až na životě. Tímto pacientem přitom nemusí být jen samotný pes, ale také člověk.


Doporučujeme: Pozor na krmiva s rýží, varují veterináři. Mazlíčkům mohou přivodit problémy


Bakterie E.coli může lidem způsobit například úporné průjmy. Nebo záněty močových cest. Pokud se tyto infekce včas nepodchytí, mohou dopadnou fatálně. Třeba neléčený zánět močového ústrojí může v krajním případě přerůst až v selhání ledvin. A to už je problém.

„Ještě před pár lety jsme měli na všechny tyto infekce spolehlivý nástroj – účinná antibiotika. Dnes už to ale neplatí. Escherichia coli je totiž jednou z dvanácti odolných bakterií, proti nimž přestaly léky účinkovat. V některých případech tak nemáme prakticky žádnou ochranu,“  varovala už před třemi lety Marie-Paule Kieny ze Světové zdravotnické organizace. Dříve banální choroby tak podle ní mohou začít zabíjet.

Antibiotika už nefungují
Bakterie Escherichia coli. Foto: LenkaM, Wikimedia Commons

Co s tím? Veterináři zdůrazňují: chovatelé by psy neměli krmit syrovou stravou, pokud jsou tito psi právě léčení antibiotiky. „Protože to by mohlo rezistentní kmeny bakterií ještě posílit,“ varuje veterinářka Ellinor Runesvärd. Lidé by mazlíčkům měli maso uvařit, nebo mu během doby léčení kupovat konzervy. Teprve po ukončení léčby by se měli k BARFování vrátit

Syrovou svalovinu, kosti a vnitřnosti by současně neměli dostávat psi, kteří žijí v jedné domácnostmi s kojenci, staršími lidmi nebo jedinci s oslabenou imunitou. „Tyto skupiny lidí jsou totiž náchylnější k infekcím,“ uzavřela švédská badatelka.

Podle švédských veterinářů je samozřejmě třeba dbát také na hygienu. „Pokud chce chovatel krmit zvířata syrovým masem a kostmi, musí dodržovat správné hygienické postupy. A to nejenom při přípravě krmné dávky, ale třeba také při venčení,“ uvádí Ellinor Runesvärd. Majitel takového psa by si měl po návratu z procházky, na které sbíral do pytlíku psí exkrementy, vždy důkladně umýt ruce. Totéž by měl udělat i po manipulaci se syrovým krmivem.


Doporučujeme: Veterináři varují: Přípravky na odčervení přestávají účinkovat


Podle ředitele táborské zoo a chovatele psího plemene cane corso Evžena Korce je také třeba sledovat informace regulačních a kontrolních orgánů, jako je Státní zemědělská a potravinářská inspekce. „Díky tomu se včas dozvíme, že se na českém trhu případně vyskytla nekvalitní krmiva, a eliminujeme rizika,“ nabádá.

Chovatel by si měl podle něj prověřit i prodejce, od kterého maso, kosti a vnitřnosti bere. „Při posuzování kvality rovněž dbáme na to, jestli nám samotným maso voní. Tedy jestli bychom se ho případně nezdráhali sami konzumovat,“ dodává Evžen Korec. Pokud krmivo „zavání“, měli by se ho lidé bez váhání zbavit. Nebo ho alespoň důkladně povařit. E.coli se totiž zničí varem během jedné minuty. 

„Naopak zamrazení masa a kostí na minus dvacet stupňů Celsia bakterie nezničí. Je sice vhodné a může pravděpodobnost infekce psa omezit, ale nemůže ji nikdy vyloučit,“ doplňuje chovatel. Zjištění švédských veterinářů zveřejnil magazín Veterinary Record.

Chcete upéct pejskovi zdravé domácí pamlsky? Zkuste náš recept:

Autor: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik