Pozor na krmiva s rýží, varují veterináři. Mazlíčkům mohou přivodit problémy

Krmíte svého mazlíčka konzervami s rýží? Pak si dejte pozor. Pokud to s nimi přeženete, můžete zvířeti způsobit problémy. Tvrdí to alespoň skupina veterinářů z helsinské univerzity.

V srsti psů, jejichž jídelníček stojí právě na krmivech s rýží, totiž našli vysoké množství arzenu. Tedy jedu, který se do jídla dostává právě s touto plodinou. Arzen přitom způsobuje rakovinu a selhání ledvin.

Veterináři na to upozornili, když dokončili studii na šestnácti psech. Zvířata při ní rozdělili do dvou skupin. Sedmi psům lidé servírovali jenom krmivo s rýží a devět mazlíčků dostávalo jakoukoliv jinou stravu. A to nejméně jeden rok. 

Když pak psům ustřihli chomáč chlupů a podrobili ho analýze, zjistili zajímavé věci. „Výsledky ukázaly významné rozdíly,“ uvedla veterinářka Sarah Rosendahl z helsinské univerzity.

Chlupy psů, kteří dostávali jen stravu s rýží, byly plné anorganického arzenu. „Jeho průměrná hodnota se pohybovala okolo 0,143 mikrogramů na gram chlupu,“ shrnula výsledky badatelka. Naopak srst psů, kteří v miskách rýži neměli, vykazovala dvakrát méně jedu: 0,086 mikrogramů arzenu na gram chlupu. Všichni psi byli přitom zhruba stejně zhruba staří – průměrný věk zvířat v obou skupinách byl okolo čtyř let.


Doporučujeme: Místo stehýnka moučný červ. Psy a kočky čeká změna jídelníčku


Foto: Freepik

Co to znamená? „Psi, kteří jsou dlouhodobě krmení stravou s rýží, jsou vystaveni chronickému vlivu arzenu. Časem se u nich kvůli tomu mohou vyskytnout problémy,“ upozorňuje veterinářka. Arzen je totiž jed. Psům může poškodit třeba ledviny. Vyvolat může i nádory kůže, močového měchýře nebo plic. 

Platí to i tehdy, když krmivo splňuje všechny zákonné limity a hodnoty pro arzen nepřekračuje. Podle veterinářky bohatě stačí, že mazlíček dostává rýži každý den. Arzen se totiž v těle zvířat postupně hromadí.

„Chovatelé by na to měli myslet. Měli by mazlíčkovi dopřát pestrou stravu,“ uvádí proto veterinářka. Jinak řečeno: je třeba střídat různá krmiva s různým složením. Granule či konzervy s rýži je občas dobré vynechat. Její zjištění publikoval odborný magazín Veterinary Record.

Otrávená rýže

Na to, že může být rýže kontaminovaná arzenem, upozorňovala v minulosti i Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Ve své zprávě z roku 2002 dokonce uvedla, že tento prvek našla v 97 procentech vzorků rýže. „Ve dvou případech byl překročen zákonný limit,“ doplnili tehdy inspektoři. 

Vysoké množství arzenu v rýži odhalily před třemi lety i nezávislé testy pořadu A DOST! Obchodní řetězec, který tuto rýži nabízel, pak stahoval všechna balení z pultů.


Doporučujeme: Ukončete užívání antibiotik ve velkochovech, vyzývají vědci. Je to časovaná bomba


Arzen je totiž nebezpečný jed. Alespoň pokud jde o ten anorganický. Lékaři ho spojují s vážnými zdravotními problémy. Třeba Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny ho zařadila mezi karcinogeny – může podle ní spustit národové bujení. Způsobit může i vývojové vady.

Často se přitom vyskytuje právě v rýži. Do té se dostává z kontaminované vody či půdy, na níž se tato plodina pěstuje. Děje se tak zřejmě prostřednictvím akvaporinových kanálů. Ty rostlině slouží především pro transport vody a křemíku, ale může jimi projít i arzen. 

Množství arzenu v rýži lze ovšem do jisté míry ovlivnit, a to způsobem přípravy. Odborníci například radí uvařit rýži v přebytku vody – ideálně v poměru šest až deset dílů vody na jeden díl rýže. Voda by se zkrátka neměla do rýže při vaření úplně vsáknout. Tímto způsobem je možné množství anorganického arzenu snížit až o šedesát procent. Rýži je dobré také před vařením propláchnout či nechat přes noc odstát ve vodě.

Autor: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik


Doporučujeme: Nejdřív dostane rakovinu pes, pak chovatel. První onkologický registr ukáže, jak to souvisí


Máte doma kočku? Chcete jí připravit chutnou večeři?  Zkuste náš recept: