Obezita zkracuje psí život až o 2,5 roku. Podívejte se, kterým plemenům škodí nejvíce

Obézní psi se dožívají nižšího věku. Oproti těm, kteří mají ideální váhu, je jejich život až o 2,5 roku kratší. Vůbec nejvíc tloušťka doléhá na malá plemena.

Zjistili to vědci z Centra výživy zvířat Waltham a Univerzity of Liverpool, když porovnali data od více než padesáti tisíc psů.

„Zaměřili jsme se na dvanáct nejoblíbenějších plemen. Souvislost mezi nadváhou a kratší délkou života jsme zaznamenali naprosto u všech,“ shrnul výsledky veterinář Daniel Aja.

U některých psů ale měla kila navíc přece jen větší dopad. Šlo hlavně o menší rasy. „Zatímco německým ovčákům zkrátila obezita život v průměru o pět měsíců, jorkšíři umírali o 2,5 roku dříve,“ přiblížil veterinář. Svoje zjištění jeho tým publikovali v časopise Journal of Veterinary Internal Medicine.

Jak jsou na tom některá další plemena, najdete v grafice níže.


Doporučujeme: Mají plné misky a málo pohybu. Otylých mazlíčků s bolavými klouby přibývá


Proč tlustí psi umírají dříve? Podle veterinářů za to mohou přidružené choroby, které obezitu doprovázejí. Třeba desetina psů má kvůli kilům navíc cukrovku. Více než šest procent psů trápí potíže s pohybovým aparátem – počty domácích mazlíčků s osteoartrózou narostly jen za posledních deseti let o 66 procent. Další zvířata se potýkají s dušností nebo nemocemi srdce a cév.

Podle veterinářů je přitom obezita stále častější. Například v Česku s ní má problém až třetina mazlíčků. „Konkrétně je to 24 až 34 procent všech psů,“ napsal v časopisu Myslivost brněnský veterinář Jan Beránek.


Doporučujeme: Mazlíci dohánějí své chovatele: cukrovku má až desetina psů a dvě procenta koček


Jak obezita ovlivňuje jednotlivá psí plemena? Podívejte se: 

Kolik by měli psi ideálně vážit?

Autor: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik
Foto v grafikách: Freepik a ClipArt