Video rozhořčilo ochránce zvířat. Nejosamělejší kosatka na něm buší hlavou o stěnu akvária

To video obletělo celý svět a vzbudilo obrovské emoce: zoufalá kosatka na něm buší hlavou o stěnu svého akvária. Vší silou se ho snaží prorazit. Ve stísněné nádrži zábavního parku už totiž žije bezmála čtyřicet let, v poslední době navíc sama. Podle ochránců zvířat je proto vystresovaná a trpí depresemi. „Měla by být přemístěna do svatyně,“ tvrdí a sbírají kvůli tomu podpisy.

Je to nejslavnější místní zvíře. A také nejosamělejší. Kosatka Kiska totiž žije v kanadském mořském parku Marinelandu už bezmála čtyřicet let – od roku 1982, kdy ji sem přivezli z původního domova u Islandu. Posledních deset let přitom plave v nádrži sama.

Podle ochránců zvířat už je proto zoufalá. „Často buší vší silou do skleněných stěn nádrže, nebo se jen bezvládně vznáší na hladině. To rozhodně není normální chování, musí trpět obrovskými depresemi,“ hodnotí pořízená videa ochránci z neziskové organizace PETA.

Zvíře by podle nich mělo zoo okamžitě opustit. „Mělo by být převezeno jinam, ideálně do nově zřízené svatyně,“ uvádí organizace PETA. Svatyně jsou přírodní útočiště pro zvířata, která už se o sebe nedokážou po letech v zajetí sama postarat. Ochránci zvířat už kvůli tomu zorganizovali i petici.

Kiska ovšem není jedinou kosatkou, která si po letech v zajetí začala ubližovat. Podobné případy hlásí i další mořská zoo na celém světě. O hrůzném životě kosatek v zajetí vznikl nedávno dokonce dokument. Natočil ho režisér William Neal a jmenuje se Long Gone Wild.

„Je příšerné, co se kvůli lidské chamtivosti a honbě za penězi v zábavním průmyslu děje,“ komentuje svá zjištění William Neal a pokračuje: „Kosatky jsou drženy v zajetí na nesmírně malém prostoru. Přitom jsou to nesmírně inteligentní tvorové, kteří potřebují bohatý společenský život a spoustu místa. Ve volné přírodě dokážou urazit i stovky mil denně.“

V zajetí jsou ale nuceny plavat v kruzích a společenský život mají prakticky nulový. „Trpí proto extrémní nudou, sociální izolací, osamělostí a depresemi. Jejich psychické problémy pak přerůstají až k potížím zdravotním,“ popisuje muž.


Doporučujeme: I kosatky mají svoje „porodní asistentky“


Kosatky si pak například brousí a lámou zuby. Další žvýkají betonové stěny nebo koušou do ocelových tyčí, které oddělují nádrže. „Jsou zaznamenány i případy podobné Kisce – kosatky tak dlouho narážely hlavou do skleněných stěn svých akvárií, až si rozdrtily lebku,“ pokračuje William Neal.

„O nic menší není ani jejich fyzické utrpení,“ říká v dokumentu také někdejší trenér SeaWorldu Jeff Ventre. Kosatky jsou totiž nuceny žít v mělkých vodách bez ochrany před sluncem, takže mají často popálenou a kůži. „Aby nebyly tyto popáleniny vidět a nebudily příliš velkou pozornost, natírají je zaměstnanci zoo černým oxidem zinečnatým,“ popisuje děsivou praxi některých mořských parků muž.

Většina kosatek v zajetí se tak nedožije ani 35 let. Přitom ve volné přírodě mohou dosáhnout až dvojnásobného věku. Například na severozápadě Pacifiku vědci zaznamenali i osmdesátileté kosatky.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Jo-Anne McArthur / We Animals Media