Vrány jsou okřídlení géniové. Počítají nahlas a chápou význam čísel

Biologové nepřestávají žasnout nad schopnostmi vran. Není divu. Při jednom z posledních výzkumů totiž vyšlo najevo, že jsou tito ptáci schopni počítat. Bez problémů rozpoznají konkrétní číslici, přečtou ji nahlas a pochopí její význam. Ukázal to jednoduchý test, kterému tyto ptáky podrobili vědci z univerzity v německém Tübingenu.

Výzkumníci vrány nejprve proškolili – představili jim číslice od jedné do čtyř. Ukázali jim také, co která z těchto číslic znamená – tedy jaké množství znázorňuje. Jakmile si vrány znalosti osvojily, začali jim vědci promítat tyto symboly na monitor. Ptáci je měli za úkol rozpoznat a přečíst. To znamená, že měli vydat patřičný počet zvuků. Při číslici jedna měla vrána zakrákat jednou, při dvojce dvakrát. Při čtyřce se od ní očekávalo, že hlesne čtyřikrát. Jakmile měla splněno, klovla do klávesnice „enter“.

„Všechny tři vyškolené vrány to dokázaly,“ popsala neurobioložka a hlavní autorka studie Diana Liao. Počítání od jedné do čtyř se prý navíc naučily velmi rychle. Bez sebemenší chyby dokázaly všechna čísla přelouskat už po 160 opakováních. „A pokud bychom je učili dál, jsem si jistá, že by si stejně dobře osvojily i číslice od pětky nahoru,“ doplnila Liao.


Doporučujeme: Tento klacík se bude hodit. Vrány si schovávají nástroje, které si předtím vyrobily


Foto: Pixabay

To ale není zdaleka všechno. Když vědci ptačí hlasy analyzovali, zjistili ještě jednu zajímavou věc – tedy že vrány krákaly při každém čísle trochu jinak. „Zvuk pro jedničku zkrátka nebyl stejný, jako ten pro dvojku či trojku,“ uvedla Diana Liao a doplnila: „Vypadá to, že vrány opravdu počítaly. Stejně jako lidé používaly pro každé číslo trochu jiný akustický projev. Našly si vlastní označení pro symboly jedna, dva, tři a čtyři.“

Jako lidské batole

Neurolog a další spoluautor studie Andreas Nieder to přirovnal k prvním pokusům lidských batolat osvojit si početní dovednosti. „Je to opravdu podobné. Když se malého dítěte zeptáte, kolik jablek je na stromě, také vám rovnou neodpoví, že tři. Místo toho je začne po jednom přepočítávat. Řekne: Jedna, dvě, tři,“ vysvětluje Nieder. Teprve později se dítě naučí používat čísla jako samostatné symboly, které se vztahují ke konkrétním veličinám.

„To všechno ukazuje, jak jsou vrány schopné. I ony si zjevně dokážou vystavět abstraktní číselný koncept a použít ho ke komunikaci,“ uvádí Nieder. Je to podle něj poprvé, co vědci prokázali takovou dovednost u jiného živočišného druhu, než je člověk.


Doporučujeme: Do švédských ulic vyrazila neobvyklá úklidová četa. Je složena z vycvičených vranZdroj: magazín Science, deník The Daily Mail a deník The Times.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Alexis Lours / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0