Výlet podle psího gusta. Přinášíme vám tipy na parádní procházky se psem

Inspirujte se našimi tipy a vyrazte se svým psem na výlet! Vezměte svého čtyřnohého parťáka do končin, kde se bude moci nejenom pořádně proběhnout, ale kde se potká také s dalšími psy, lidmi a pachy. Uvidíte, že bude nadšený.


Bubovické vodopády 
Středočeský kraj
Foto: Pixabay

Pokud si chcete dát jen kratší procházku do pěti kilometrů, doporučujeme navštívit Bubovické vodopády. Nacházejí se v malebné krajině u Srbska, kousek od Karlštejna. Jsou to vlastně dva metry vysoké vápencové schody, které pokrývá hustý mech a řasy. Bublá jimi voda Bubovického potoka. Ten je zvláštní tím, že protéká jen tímto krátkým úsekem – rodí se těsně před vodopády a za nimi se znovu noří do suťového údolí. 

K vodopádům vedou pouze pěší cesty. Jedna velmi příjemná se line lesem přímo ze Srbska a je dlouhá asi 2,5 kilometru. Napojíte se na ni tak, že z obce zamíříte po žluté turistické značce ke Kubrychtově boudě. Odtud pak budete pokračovat po červené trase až k vodopádům.

Procházet se tu můžete celoročně. Obzvlášť okouzlující scenérii vám ale vodopády přichystají v zimě, kdy voda kaskády zamrzá. Trasa je nenáročná, cestu proto zvládne opravdu každý.

 


Peklo
Liberecký kraj
Foto: Unsplash

Českolipské údolí Peklo má sice strašidelný název, nabízí ale nebeskou podívanou. Čeká na vás romantická procházku nádhernou divočinou, kterou lemují skalní stěny bizarních tvarů a ve které zurčí svěží Robečský potok.

Toto místo je vhodné na výlet po celý rok, v každém ročním období se vám ale otevře trochu jiný pohled. Vůbec nejkrásnější je to tady brzy z jara, kdy kvetou bledule. V údolí je jich tolik, že louky vypadají jako zasněžené.

Do Pekla se dostanete z České Lípy po červené turistické značce, vyrazit musíte z městské čtvrti Dubice. Vydáte se nejprve ulicí U Jatek, pak zamíříte Svojsíkovou stezkou. Druhou variantou je dojet vlakem z českolipského hlavního nádraží do Zahrádek a absolvovat trasu opačným směrem. Naučná stezka měří čtyři kilometry. Vstup na všechny místní prohlídkové okruhy je povolen i se psem.

 


Dívčí kámen
Jihočeský kraj
Foto: Unsplash

Zatímco se váš čtyřnohý parťák vyběhá, vy se nechejte unést kouskem naší tajuplné historie. Vydejte se po stopách starých Keltů a po stezkách kolem zříceniny hradu Dívčí Kámen.

Procházku můžete zahájit na parkovišti u Třísova, který leží nedaleko Holubova. Pokračovat můžete po naučné stezce „Třísov-Dívčí Kámen-Holubov“. Zpět vás zavede červená turistická značka. Kdo by si chtěl výlet trochu prodloužit, může vyrazit dál po žluté trase a doputovat z Dívčího kamene přímo až do vesničky Holubov.

Stezka vás provede romantickou krajinou, do které je zasazeno oppidum a předhradí. Vy se tedy můžete poučit, kde se v 1. století před Kristem soustředila keltská kultura, pejsek se zase může na rozlehlých prostranstvích keltského oppida vydovádět. Čekají vás také nádherné výhledy na Vltavu a okolí. Pokud budete chtít vzít čtyřnožce i na Dívčí hrad, můžete. Jen ho budete muset připnout na vodítko, protože se tam volně pasou kozy.


Čertovo a Černé jezero
Plzeňský kraj
Foto: Unsplash

Jestliže se chcete pořádně protáhnout, zkuste tuto náročnější trasu. Nachází se v okolí Železné Rudy a můžete v rámci ní navštívit proslulá šumavská jezera – Čertovo a Černé. 

Auto nechejte na parkovišti Skiareálu Špičák a zamiřte k nedalekému viaduktu. Od něj vystoupejte po žluté turistické značce podél sjezdovky proti proudu Jezerního potoka až k Čertovu jezeru. Pokračujte na Rozvodí a po červené značce sestupte k Černému jezeru. (Pokud chcete, můžete si trasu zkrášlit i návštěvou rozhledny Špičák, na kterou se dostanete po Rozvodské cestě. Ale pozor, v určitých částech roku bývá tato stezka zavřená.) Poté se vydejte po žluté, a to Jezerní cestou okolo Boží skalky zpět na Špičácké sedlo. Nakonec se vraťte po cyklostezce zpátky k parkovišti.

Během tohoto výletu ujdete opravdu pořádný kus cesty – čeká na vás přes dvanáct kilometrů. Poputujete navíc rozmanitým terénem. Vybavte se proto pohodlnou obuví a dobře připravte i svého psa. Nasaďte mu pohodlný postroj a přibalte mu i cestovní misku. Nezapomeňte ani na vodu, měli byste jí vzít dostatek pro oba. Vhod určitě přijdou pamlsky.

 


Stezka Járy Cimrmana
Jihomoravský kraj

Vydejte se po stopách Járy Cimrmana. Zamiřte na stezku v Lomnici u Tišnova, která je tomuto zneuznanému géniovi věnovaná. Stezka vede po žluté turistické značce z lomnického náměstí směrem k Synalovu a končí u myslivny pod vrcholem Sýkoř. Vine se po loukách, lesních cestách i polňačkách. Procházku si užijí psi i lidé.

Do Lomnice se dostanete autobusem, jež vás zaveze přímo až na náměstí. Možné je také přijet autem, které pak zaparkujete u místního zemědělského družstva. Stezka začíná plastikou nohy Járy Cimrmana a vine se přírodní památkou Synalovská kopanina, kde roste spousta voňavého vřesu a další vzácné květeny. 

Stezka je dlouhá čtyři kilometry a vede stále do kopce. Protože cestou nejsou žádné potůčky, nezapomeňte svému miláčkovi zabalit vodu.

 


Radegast a Pustevny
Zlínský kraj
Foto: Unsplash

Dalším cílem, kam vyrazit se psem, jsou Pustevny v Moravskoslezských Beskydech. Trasu doporučujeme začít v Rožnově pod Radhoštěm, kde je nádherný skanzen, do kterého je vstup povolen i se psem. Odtamtud pak vede trasa přímo až na Pustevny – stačí následovat červenou turistickou značku.

Po této trase vystoupáte nejprve na vrchol Radhoště, kde stojí kaple se sousoším věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Přestože se cesta zpočátku nezdá nikterak náročná, čeká vás během 7,5 kilometru postupné převýšení 740 metrů. Je tedy dobré mít alespoň lehkou fyzičku. Až si ale trochu vydechnete, můžete si užít ohromující výhledy do okolní krajiny.

Z Radhoště se pak vydáte po modré značce k Pustevnám, kde najdete věhlasné Jurkovičovy stavby. Trasa je dlouhá asi dvanáct kilometrů. Z Pusteven lze jet autobusem zpět do Rožnova.

 


Od syrečků za Bystrouškou
Olomoucký kraj
Foto: Pixabay

Vydejte se na putování rodným krajem tvůrce Lišky Bystroušky – malíře Stanislava Lolka. Naučná stezka je značená liščími tlapkami a měří asi sedm kilometrů. Provede vás malebnou krajinou mezi Veselím a Stříteží. Prohlédnete si rodný les slavné lišky a podíváte se k střítežské hájence, kde se původně učil malíř Stanislav Lolek lesníkem. Právě tam vznikly první kresby liščí slečny, které pak inspirovaly i spisovatele Rudolfa Těsnohlídka.

Pokud by se vám to zdálo málo, můžete se vydat na devítikilometrový vandr s Bystrouškou a Tvarůžkem, který je vyznačen zelenými tlapkami. Začíná v Lošticích, prochází žádlovickým parkem, pokračuje do Líšnice a pak se vrací zpět do Loštic. Trasa vede celou dobu podél potoka a jdete téměř pořád po rovině. Zaparkovat můžete v Lošticích na Náměstí míru.

 


Čedičové kopce nad Českou Kamenicí
Ústecký kraj
Foto: Unsplash

Kousek od České Kamenice najdete nádherný přírodní úkaz – dvouvrcholový čedičový kopec zvaný Jehla. Lesy kolem něj jsou jako stvořené pro výlet se psy. Zkuste třeba okružní trasu, která vede z České Kamenice na Jehlu, vyhlídku Tell-Platte, Ponorku a Žábu.

Auto nechejte na parkovišti v centru města a napojte se na modrou turistickou značku. Ta vás nejprve dovede k lesu, poté vás nechá vystoupat klikatými serpentýnami až k rozcestí s odbočkou na Jehlu. Se psem na ni raději nechoďte, špičatá čedičová skaliska by mohla být pro čtyřnožce nebezpečná. Místo toho pokračujte dál po modré k poutnímu místu Bratrské oltáře. Tam můžete vidět kopii sochy svatého Jana Nepomuckého nebo torzo sochy svatého Antonína Paduánského. 

Pak se vraťte (asi 200 metrů) zpátky na rozcestí a vydejte se po žluté značce ke skalní kapličce Nejsvětější Trojice. Žlutá značka vás pak dovede i k dalším vyhlídkám Tell-Platte a Ponorka. Nakonec minete skalní útvar Žába a vrátíte se zpět k městu. Celá trasa měří asi pět kilometrů.

 


Horská naučná stezka Merklín
Karlovarský kraj
Foto: Pixabay

Pokud si chcete vychutnat krásu Krušnohoří a současně se vyhnout notoricky známým cílům, jako je Klínovec či Boží Dar, vydejte se na průzkum Kaffských hor. Zkuste si projít Horskou naučnou stezku Merklín. Tato trasa vás provede jak hlubokými lesy, tak horskými lukami. Chybět nebudou ani výhledy na místní vrcholy a rozvaliny zaniklých osad. Procházka bude dlouhá asi sedm kilometrů a bude okružní.

Cestu začnete na vlakovém nádraží v Merklíně, kde najdete první informační panel. Vydáte se po žluté turistické značce přes obec ke sjezdovce, jejím okrajem pak vystoupáte na rozcestí. Zahnete doleva.

Pak mírně stoupejte horskými loukami a vnořte se do lesa. Projděte zaniklými vesnicemi, kolem Čapkovy lípy, vyhlídky Zálesí, staré cesty s kamennými snosy a Kamenné lodi. Od mohutného buku s poslední tabulí seběhnete lesem opět nad sjezdovku a stejnou cestou zpátky k nádraží.

 


Foto: Pixabay
Rada Terezy Kaniové,
trenérky psů a ambasadorky Fitmin:

„Ať už se chystáte na kratší, nebo delší výlet, nezapomeňte na něj důkladně připravit nejenom sebe, ale i psa. Mezi nezbytnou výbavu patří vodítko s obojkem, nebo postroj. Postroj je obvykle pro psa pohodlnější, zvlášť na delších procházkách. Vhodné je také pružné vodítko a sedák. Psovod má pak volné ruce, takže se nestane, že by se pes vysmekl a utekl. Nezapomeňte ani na cestovní misku a dostatek vody pro oba. Vhod přijdou i pamlsky.“


Zdroje: Fitmin, portál Kudyznudy.cz, portál Tusistika.cz, portál Region Tourist, portál Výlet se psem

Text: Nikola Nevšímalová, Nikola Nevšímalová, Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik