Výrobce stahuje několik šarží kočičích granulí. Mohou souviset s úmrtím koček

Servírujete svým kočkám hypoalergenní granule Applaws? Pak zpozorněte. Výrobce krmiva Fold Hill některé šarže z trhu stahuje. Činí tak dobrovolně kvůli podezření, že mohou souviset s nárůstem případů kočičí pancytopenie ve Velké Británii. Prozatím jde o preventivní opatření, přímý důkaz s chorobou stále veterináři zkoumají.

Na britských ostrovech vypukla epidemie smrtelné pancytopenie. To je kočičí choroba, při které mazlíčkům rychle klesá počet všech krevních buněk – tedy červených a bílých krvinek a krevních destiček. Jen za posledních osm týdnů veterináři zaznamenali 130 takto nemocných zvířat. Běžně se přitom setkávají s jednotkami případů za celý rok.

Královská veterinární akademie proto zahájila vyšetřování. „Ten nárůst je neobvyklý. Snažíme se co nejrychleji zjistit, co ho způsobuje,“ řekla v polovině května docentka Barbara Glanemannová z Royal Veterinary College. Kočky podle ní přicházejí na kliniky ve vážném stavu. „Mají spontánní krvácení a často potřebují několik transfuzí krve,“ popsala veterinářka. Příčiny přitom byly doposud nejasné – onemocnění mohlo mít virový původ, anebo mohlo souviset s působením některých toxinů.


Doporučujeme: PŘEHLEDNĚ: Smrtelné nemoci koček. Kolik domácích mazlíčků postihnou?


Foto: Freepik

Teprve tento týden přišli veterináři s vysvětlením. Závěr je sice prozatím jen předběžný, přesto raději varují veřejnost: „Zdá se, že za nárůstem závažných případů kočičí pancytopenie stojí problém s krmivy pro zvířata,“ uvedla britská Agentura pro potravinové standardy. Přesněji řečeno: zdravotní problémy koček mohou souviset s hypoalergenními kočičími granulemi od výrobce Fold Hill. Ten dodává na trh granule značek Applaws, AVA a Sainsbury’s. Postiženo může být několik šarží.

Veterináři proto chovatelům doporučují, aby si doma balení těchto značek zkontrolovali. Pokud některou z podezřelých šarží najdou, měli by kočky přestat těmito granulemi krmit. Zvířata, u kterých už se projevily jakékoliv příznaky nemoci, by současně měli vzít k veterináři.

„Jde stále jen o preventivní opatření. Prozatím neexistuje žádný jednoznačný důkaz, který by naznačoval, že nákaza skutečně pochází z kočičích granulí,“ podotkla agentura na svém webu. Současně zdůraznila, že krmivo nepředstavuje žádné riziko pro zdraví lidí.

Granule stahuje i výrobce

Granule značek Applaws , AVA a Sainsbury’s se pro jistotu rozhodl stáhnout z trhu i sám výrobce, tedy společnost Fold Hill. Seznam konkrétních výrobků, kterých se opatření týká, najdete zde.

Jiří Hanč, který zastupuje dovozce Applaws v Česku, ale uklidňuje: českých spotřebitelů se problém netýká. V tuzemských obchodech, kam se dodává povětšinou krmivo vyrobené ve Francii, by se podle něj dotčené granule vůbec vyskytovat neměly. „Problematické jsou granule s označením GB218E5009. Chovatelů, kteří nakupují granule z české distribuce, se tedy problém netýká,“ uvedl.

Stejně reaguje i ředitel distribuční společnosti MPM Andrew Booker. „Produkty Applaws, které jsou k dostání mimo Velkou Británii, ať už mokré nebo suché, nejsou touto situací ovlivněny,“ napsal.

Pancytopenie je velmi vzácné onemocnění, při kterém kočkám rychle klesá počet krevních buněk – tedy červených a bílých krvinek a krevních destiček. To kočkám způsobuje závažná onemocnění. Choroba může být pro kočku i smrtelná.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik