Z ohnivého pekla v Argentině prchají tisíce vyděšených zvířat

Byl to jeden z největších sladkovodních mokřadů na světě: argentinský národní park Iberá. Teď ale připomíná spíš poušť. Země je spálená na troud, plameny sežehly až 40 procent vzácného území. Tisíce zvířat zahynuly a další bojují o život.

„Je to katastrofa. Zvířata nám umírají před očima, další zběsile prchají. Nemají vodu, mokřad úplně vyschnul,“ popisuje prezidentka Komory cestovního ruchu Corrientes Andrea Boloquiová.

Lidé se jim snaží alespoň trochu pomoci: opicím věší na stromy kyblíky s vodou, mravenečníkům vlhčí tlapky. 

Přesto to nestačí. Sociální sítě plní videa s ohořelými těly ještěrů. Další zvířata se snaží přesunout do bezpečí nebo zachránit v kalužích bahna. „Problémy budou mít i v dalších dnech a týdnech, pokud přežijí. Požáry jim totiž vzaly potravu – krajina se změnila v popelavou poušť,“ připomíná bioložka Sofía Heinonenová, ředitelka nadace Rewilding Argentina

 

Obnovit znovu mokřady navíc potrvá léta. „To také negativně dopadne na zdejší faunu, která byla doposud nesmírně pestrá. Jenom ptáků tady žilo více než 380 druhů,“ upozorňuje ochranář Luis Martínez

Nevídané sucho

Masivní požáry sužují argentinskou provincii Corrientes od prosince loňského rok. Za tu dobu sežehly už více než 520 tisíc hektarů země. Národní institut zemědělské technologie (INTA) dokonce odhadl, že oheň spolykal asi 6 procent provincie, která leží mezi řekami Paraná a Uruguay. Národní park je podle nadace Rewilding Argentina zasažený dokonce ze 40 procent.

Požárům předcházela obrovská vlna veder a dlouhotrvající sucho. Podle Národní meteorologické služby (SMN) se teploty opakovaně přiblížily 40 stupňům Celsia a během letošního února tady napršelo jen asi 20 milimetrů srážek na metr čtvereční. Obvykle to přitom bývá až osmkrát víc – 162 milimetrů na metr čtvereční.

„Mokřady, které dřív sloužily jako bariéry proti požárům, když zemědělci vypalovali pastviny, proto zmizely. A oheň se mohl šířit nekontrolovatelně dál,“ vysvětluje dál bioložka Sofía Heinonenová.

Nasazení hasiči ho zkrotit nestačí, ve vyprahlé oblasti je příliš mnoho aktivních ohnisek. Událost proto byla prohlášena za ekologickou katastrofu.


Zdroje: web NASA Earth Observatory, Radio DOS, list El País, agentura Reuters, nadace Rewilding Argentina

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Matías Rebak, nadace Rewilding Argentina