Život bez tlapky? Žádný problém, kočičí invalida klidně vyskočí i na stůl

Kočka je dokonale šťastná i bez tlapky. Amputace jí nikterak nevadí, shodují se majitelé kočičích invalidů. Téměř 85 procent by k ní dalo souhlas klidně znovu. Vyplynulo to z průzkumu, do kterého se nedávno pustili veterináři z americké Clemson University. 

Když byl ještě miminko do dlaně, někdo s ním praštil o zem. „Zadní tlapky měl proto roztažené jako křídla, vůbec je nemohl používat,“ popisuje strastiplný osud černobílého kocoura Kubíka majitelka spolku HandicapCats Kateřina Tomková.

Veterinář proto doporučil amputaci, jiné řešení pro kocoura nenašel. „Původně jsem z toho byla nešťastná, žádná z našich koček totiž nikdy amputované tlapky neměla,“ vzpomíná dnes Kateřina Tomková a pokračuje: „Nakonec jsem za to ale ráda, kocourovi se totiž ulevilo. Ukázalo se, že mu ochrnuté tlapky vadily v pohybu.“

Teď už se má dvounohý kocour čile k světu, bez zadních tlapek si hravě poradí. „Na zahradě honí brouky a hraje si s míčkem, doma zase běhá za laserem. Je to divočák. To, že má jen dvě tlapky, je mu zjevně jedno,“ uzavírá majitelka spolku.


Doporučujeme: Založím kočičí vesnici. Domov tam najdou i postižené kočky, říká Kateřina Tomková


Kateřina Tomková s kocourem Kubíkem. Foto: archiv Kateřiny Tomkové

Zkušenosti s kočičím invalidou má i známý herec Miroslav Hanuš. I jeho kocour totiž přišel před pár lety o tlapku. Stalo se mu to při nehodě.

„Po čtrnácti dnech, co jsme se ho ujali, najednou nečekaně zmizel. Nemohli jsme ho vůbec najít,“ vzpomíná na smutnou událost s kocourem Justinem. Nakonec se ukázalo, že zvíře vyběhlo ven na ulici, kde mu někdo přejel nohu. „Vypadalo to zle, Justin se sotva doplazil domů,“ pokračuje Miroslav Hanuš.

Dokáže všechno, co jiné kočky

Všechno ale dobře dopadlo, i tomuto kocourovi pomohla amputace. Justin přišel o jednu přední tlapku. „Život bez končetiny mu ani trochu nevadí. Dokáže úplně všechno, co jeho kočičí vrstevníci,“ říká Miroslav Hanuš. Kocour podle něj vyleze i tam, kam to má od páníčků zakázáno – třeba na kuchyňský stůl.


Doporučujeme: Trojnohá kočka či chromý žako. Naše zvířata mají pohnutý osud, říká Miroslav Hanuš


A podobných příběhů by se našly desítky. Veterináři z americké Clemson University dokonce při nedávném průzkumu zjistili, že by s amputací znovu souhlasilo téměř 85 procent chovatelů, jejichž kočky už dříve o některou z tlapek přišly. Radikální zákrok by také doporučili dalším váhajícím páníčkům.

„Jejich zkušenosti jsou totiž pozitivní. S vývojem léčby byli spokojení a mazlíček jim připadá šťastný. Jeho zdravotní stav většinou hodnotí jako dobrý,“ uvedl hlavní autor průzkumu John Wagner. Kočka se navíc může dožít i bez tlapky celkem vysokého věku – někteří účastníci průzkumu dokonce uvedli, že jejich mazlík žil po operaci ještě dalších osm let.

Rakovina, úraz či infekce

Zbylých 15 procent lidí, kteří už by na amputaci tlapek znovu nekývli, bohužel zažila nezdar v léčbě. Malíček jim brzy po operaci zemřel. Většinou to bylo do šesti měsíců.

Průzkum se opírá o výpovědi 59 chovatelů koček, jejichž mazlíčkům museli veterináři ze tří různých klinik amputovat v letech 2007 až 2017 tlapku. Nejčastějším důvodem byla rakovina, vážné poranění končetiny nebo infekce kloubů a kostí.

Výsledky průzkumu veterináři zveřejnili koncem minulého měsíce v odborném magazínu BMC Veterinary Research.


Zdroje: HandicapCats z.s., odborný magazín BMC Veterinary Research.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik