Zůstaň se mnou, nebo tě něco sežere, klamou samečci své nevěsty
Někteří nápadníci sází na romantiku a nosí svým nevěstám dárky. Další o ně soupeří v lítých soubojích. Nyní ale vědci zjistili, že se ve zvířecí říši najdou i takoví samečci, kteří jdou na svoje vyvolené se lstí. Snaží se samičky přesvědčit, že pokud s nimi nezůstanou, něco je sežere. Jde o ptáky lyrochvosty.
Sameček se pyšně nakrucuje a ukazuje své vyvolené peří. Jenomže ona je vlažná. Valný zájem o něj nejeví. Místo toho, aby se mu vrhla do náruče, volí raději útěk.
To se ale sexuchtivému ženichovi nelíbí. Uchyluje se proto k podlému úskoku: jako zdatný imitátor začne napodobovat výkřiky, jaké obvykle vydávají hejna vyděšených ptáků. Snaží se tak samičku obelhat a přesvědčit ji, že v okolí není bezpečno. Že se tam pohybuje třeba predátor, který si ji dá k večeři. Doufá, že tak samička zůstane po jeho boku.
Úskočný manévr se mu nakonec vyplácí. Samičku jeho výkřiky skutečně popletou. Poslušně se vrací do jeho náruče a plně se mu oddává.
„Podobných výjevů jsme mezi lyrochvosty viděli několik. Scénář byl přitom vždycky stejný: samečci, kterým se námluvy nevyvíjely podle představ, sahali k jakémusi emočnímu nátlaku. Snažili se samičku oklamat,“ popisuje ekoložka Anastasia Dalziellová z univerzity ve Wollongongu v Austrálii.
Využili k tomu svých speciálních dovedností, díky kterým umějí napodobovat různé zvuky z okolí. Snažili se jimi své nevěsty vystrašit. „Doufali, že tím zvýší svoji šanci na spáření. Bylo to, jako kdyby samičkám říkali: Zlato, venku je to nebezpečné. Zůstaň radši se mnou,“ pokračuje badatelka.
Doporučujeme: Francouzský polibek i sex jako platidlo. Přinášíme vám největší kuriozity ze světa zvířat
Jiné vysvětlení prý pro podivné jednání samečků nemá. Ptačí nápadníci se totiž v první fázi námluv chovali úplně jinak: poskakovali a trilkovali zamilované písně. Snažili se jimi svou milou okouzlit.
Teprve když jejich taktika selhala, přešli do útoku a začali svůj hlas měnit. Zkoušeli napodobovat dramatické výkřiky vyplašeného ptačího hejna. „Naše zvuková analýza pak potvrdila, že šlo skutečně o projevy, kterými se ptáci snaží zastrašit predátora a současně se vzájemně varovat,“ uvedla Anastasia Dalziellová. Své zjištění publikovala v magazínu Current Biology.
Další ekolog – Çağlar Akçay z Koç university v Istanbulu – její teorii podpořil. „Zní to docela přesvědčivě,“ řekl muž, který se na tomto výzkumu nepodílel. Také podle něj je možné, že zvířata používají chladnokrevné taktiky, díky kterým si zajistí potravu nebo potomky. „Jde v podstatě o jakýsi druh mimikry,“ uzavřel.
Mistři imitace
O lyrochvostech je už dlouho známo, že jsou to mistři imitace. Zoologové dokonce udávají, že až osmdesát procent všech zvuků, které tito ptáci používají, jsou napodobeniny.
Zvládají přitom předstírat téměř cokoliv – zpěv jiných opeřenců, šumění větví, zurčení potoku nebo křik naštvaných opic. Vědci zaznamenali dokonce takové lyrochvosty, kteří ve svém okolí odposlouchali zvuky bušení kladiva, mačkání spouště fotoaparátu nebo řinčení motorové pily. Pak je dokázali věrohodně napodobit. „Díky této schopnosti zvládají šikovně oklamat své nepřátele,“ tvrdí německý ornitolog Richard Schneider.
To, že samci svého umu zneužívají i ke obelhávání samic, s nimiž se chtějí spojit, ale doposud vědci netušili.
A jak vypadá lest samečka v praxi? Podívejte se:
Zkuste si ptačí kvíz:
Autor: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Alex Maisey, University of Wollongong