Silvestrovský stres: Než dáte psovi lék na uklidnění, poraďte se s veterinářem. Přibývá předávkování

Chcete dát svému psovi během silvestrovských oslav lék na uklidnění? Pak zpozorněte. Množí se totiž případy předávkování. Podle veterinářů některé z nich skončí až kolapsem zvířete.

Stačilo málo: aby majitelka pořádně nedovřela tubu. Gel, který vytekl na podlahu, pes okamžitě slízal. „A začal kolabovat. Podivně vrávoral, vypadal skoro jako opilý,“ popisuje příznaky předávkování zklidňujícím lékem Sileo chovatelka Marta Veselá. Psovi pomohl až veterinář.

Její případ není ojedinělý. Podobných se najdou desítky. Třeba podle amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) řešili veterináři mezi lety 2016 a 2018 více než 80 takových událostí. Všechny se týkaly léku Sileo.

Problémy se objevily i v Evropě. „Hlášení od jednoho majitele psa, který začal kolabovat po předávkování přípravkem Sileo, nedávno obdržela také nizozemská léková agentura,“ uvedla ve své výroční zprávě Evropská léková agentura (EMA).


Doporučujeme: Desetina psů je zamořená parazity, které už nelze zlikvidovat. Přestaly na ně působit léky


Foto: Freepik

Veterináři proto chovatelům důrazně doporučují: dávejte si pozor a dodržujte pokyny odborníků. „Žádné léčivo také nikdy nedávejte zvířeti, kterému původně nebylo určeno,“ upozorňuje šéfka české veterinární komory Petra Šinová. Předávkování se totiž podle ní týká hlavně těch mazlíčků, kterým lidé podají lék bez konzultace s veterinářem. „Získají ho například od kamarádů,“ přibližuje Petra Šinová 

Bylinky nepomohou

Přitom pokud se medikament užije správně, může zvířeti opravdu ulevit. A to významně. Dokazují to výsledky průzkumu, do kterého se loni pustila veterinářka Stefanie Riemerová ze švýcarské Bernské univerzity. Oslovila 1225 chovatelů a zjišťovala, co jejich mazlíčkům během silvestrovských oslav pomáhá.

„Jednou z nejúčinnějších metod, jak zabránit stresu zvířete, se ukázaly právě léky na předpis. Zlepšení zaznamenalo dokonce 69 procent všech majitelů, kteří svým psům takové přípravky opatřili,“ shrnula v magazínu Science Direct badatelka. Nejlépe podle ní zabíraly medikamenty alprazolam a Sileo.

Naopak alternativní produkty, jako jsou bylinky nebo esenciální oleje, podle ní pomohly jen asi třetině psů.


Doporučujeme: PŘEHLEDNĚ: Čím se může otrávit domácí mazlíček? Čokoládou, rozinkami i lidskými léky


„Všem chovatelům proto doporučujeme, aby se svým psem včas navštívili veterináře a probrali s ním nejvhodnější řešení. Měli by se s ním poradit nejenom o druhu přípravku, který by měl pes užít, ale také o jeho správném podání,“ připomíná Petra Šinová.

Pejska lze podle ní strachu z hluku i „odnaučit“. To ale vyžaduje dlouhodobý trénink. „Je třeba na tom začít pracovat už někdy na jaře nebo v létě,“ říká veterinářka. Tato snaha se ale vyplatí, účinek takové „léčby“ je totiž trvalý. „Odpadnou pak nejenom každoroční stresy z dělobuchů a petard, ale i z obyčejných bouřek či jiných nečekaných zvuků,“ uzavírá Petra Šinová.


Zdroje: veterinární server Dvm360, výroční zpráva Evropské lékové agentury (EMA), Komora veterinárních lékařů ČR, magazín Science Direct.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik