Vypustit kapra do vany? To je jako zavřít otužilce do sauny a nedovolit mu odejít, říká šéf táborské zoo

Nekupujte živé kapry. „A už vůbec si je nenoste domů v igelitových taškách, abyste je pak vypustili v koupelně do vany,” nabádá ředitel táborské zoo Evžen Korec. Ryby totiž cítí stres a bolest. Vánoční tradice pro ně mnohdy znamenají pomalou a krutou smrt.

Vypustit kapra do vany? „To je, jako kdyby někdo zavřel otužilého člověka, který dlouhodobě pobývá venku na mrazu, bez jakékoliv přípravy do sauny,“ připodobňuje rybí utrpení biolog a ředitel táborské zoo Evžen Korec. Problémy kaprům působí také chlor, který jim naleptává sliznici. Nebo nešetrné zacházení během přepravy.

Živé kapry proto doporučuje nekupovat. Jeho zoo se současně připojila k otevřenému dopisu novému ministrovi zemědělství, ve kterém lidé šéfa resortu žádají, aby toto nešetrné zacházení s rybami ukončil. 

Proč nekupovat živou rybu ve stánku? 
Protože ryba, kterou si lidé koupí z kádě, zažívá veliké utrpení. Při výlovu se s ní nešetrně zachází, ryba se může poranit. Celou dobu je navíc v naprosto nevyhovujících podmínkách – nejprve v sádkách a poté v kádích. I tam se s ní znovu nešetrně zachází a i tam může znovu utrpět zranění. Do kádí současně putuje společně s velkým množstvím dalších ryb a má jen minimum kyslíku. Přenos v igelitové tašce snáší velmi špatně, protože se při nedostatku kyslíku dusí. 

Doma ji lidé vypustí do vany plné vody. Jak tohle ryba snáší?
Špatně. Pokud ji umístíme do vany s čerstvě napuštěnou vodou, chlor rozpuštěný ve vodě jí poškodí sliznice a nervovou soustavu. Voda v bytě má navíc mnohem vyšší teplotu než voda venku v kádi, což rybě způsobuje tepelný šok. 

Dá se tento šok přirovnat k něčemu, co znají lidé?
Je to, jak kdyby někdo zavřel otužilého člověka, který dlouhodobě pobývá venku v mrazu, bez jakékoliv přípravy do sauny. V sauně by bylo extrémních 50 stupňů Celsia, ale tento člověk by ji nemohl opustit. 

Rybáři nedoporučují vracet rybu ani zpátky do řeky či rybníka. Proč?
Je sporné, zda je vypuštění do rybníka špatný nápad. Některé ryby totiž sice vypuštění nezvládnou a zahynou, jiným ale opravdu umožníme další život. Ryba jednoduše dostane novou šanci. Proto bych vypuštění ryb neodsuzoval.

Kolik procent ryb to přežije?
To se přesně neví. Existují jen odhady, které jsou navíc nepřesné.

A jak dlouhý život může čekat na rybu, která vypuštění do rybníka zvládne? 
Ryba umístěná zpět do rybníka neuhyne hned, ale až po několika týdnech, někdy i měsících. Pokud ryba vypuštění do rybníka nebo řeky zvládne úplně, může prožít dlouhý a plnohodnotný život. V novém prostředím se může mít dobře.

 


Zdroj informací v grafice: Compassion in World Farming

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik